Байерн ще излезе уверено на терена на своя "Алианц Арена" довечера в първи мач от защитата на трофея в Шампионската лига. Баварците спечелиха убедително турнира през август, след като сгазиха по пътя Барса с 8:2 и РБ Лайпциг с 3:0, а на финала надиграха с 1:0 ПСЖ.

От 22 ч Байерн приема Атлетико (Мадрид) в мач от група А, като двубоят ще се предава по btv action.

Актуалният първенец в надпреварата има история с този съперник, срещал го е четири пъти в последните 4 сезона. Победите са разменени - по 2 за германците и испанците, все домакински. Само че успехът на Атлетико през 2016-а с 1:0 стигна за елиминиране на гранда от Мюнхен, който спечели с 2:1 реванша.

Но историята е по-стара и култова от тези 4 срещи.

На финала в турнира на шампионите през 1974 г., след нулеви 90 минути, Атлети води с 1:0 в продълженията и вижда в ръцете си купата за първи път.

В добавените няколко секунди след 120-ата минута обаче Ханс-Йорг Шварценбек стреля от 30 метра - "шут на отчаянието", както го описва съотборникът му Франц Бекенбауер години по-късно, а топката влиза в мрежата. Легендата гласи, че вратарят на испанците Мигел Рейна не е внимавал и вече говорил с фотографите до вратата за награждаването. Една история твърди дори, че е свалил ръкавиците си, което самият той винаги е отричал.

Митове или истини - 2 дни по-късно има преиграване (тогава още няма дузпи след равенства) и Байерн печели убедително с 4:0, по два гола на Ули Хьонес и Герд Мюлер.

Прокобата от онази вечер тегне над Атлетико и до днес - тимът така и не успява да спечели трофея на шампионите, като загуби още два финала през новия век, пак нещастно. В единия допусна изравняване от Реал в 4-ата минута на добавеното време и падна с продължения, а в другия загуби с дузпи отново от мадридския съперник.

Това е история. Днес Байерн и Атлетико ще стартират в група А, където са още Залцбург и Локомотив (Москва). Техният мач е ранен, от 19,55 ч.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

В група В на сцената излиза кралят на турнира и 13-кратен носител на трофея Реал, който приема Шахтьор в 19,55 ч. В 22 часа е мачът Интер - Борусия (Мьонхенгадбах) в това каре.

И двете срещи в група С са от 22 ч, като Манчестър Сити е домакин на Порто, а Олимпиакос приема Марсилия.

За десерт - група D, в която има и българско участие. Божидар Краев и Мидтиланд са домакини на Аталанта, а в Амстердам е единственият за вечерта сблъсък на два отбора, печелили някога купата: 5-кратният шампион Аякс приема шесткратния носител на трофея Ливърпул.

И двете срещи са от 22 часа.

Така днес в играта за новия сезон влизат шампионът Байерн, кралят на турнира Реал и трите големи фаворита според букмейкърите за титлата в Шампионската лига: Сити (5.00 коефициент), Байерн (5.00) и Ливърпул (7.00).

Ето каква е програмата на мачовете по телевизията (в сряда те вървят в каналите на btv):