Докато Северна Италия е под обсадата на коронавирус, то на юг - в Неапол, феновете очакваха своя футболен празник.

Местният Наполи завърши наравно 1:1 с испанския шампион Барселона в мач от осминафиналите на Шампионска лига.

Домакините влязоха в срещата като тотален аутсайдер, измъчвани от проблеми в местния шампионат и заемащи едва шеста позиция. Смелата им игра и отлична отбрана обаче спряха Меси и компания.

Аржентинският гений на каталунците не успя да блесне там, където сънародникът му Диего Марадона е боготворен - на митичния "Сан Паоло".

Фамозен гол на Дрис Мертенс вдигна трибуните на крака през първата част, докато Антоан Гризман успя през втората да донесе равенството на Барселона.

Това равенство обаче оставя отворен реванша на "Камп Ноу", в който Барса ще бъде без още поне двама свои основни играчи. Серхио Бускетс ще пропусне мача заради натрупани картони, а Артуро Видал бе изгонен минута преди края тази вечер. Основният бранител Жерар Пике пък се строполи на тревата в даденото от съдията продължение, като все още състоянието му не е ясно.

ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Двубоят на "Сан Паоло" не бе сред най-атрактивните, особено през първата част, когато прибрани в собствената си половина, домакините по отличен начин обезличиха каталунското нападение.

Макар Барса да владееше топката през над 70% от времето, път през "небесносинята" отбрана нямаше, докато момчетата на Дженаро Гатузо търпеливо изчакваха своите шансове на контраакта.

Всъщност този шанс бе само един, но пък използван по най-добрия начин от домакините.

Левият бранител на Барселона Джуниор Фирпо позволи Зиелински да му открадне топката и да организира контраатака, в която италианския тим имаше предимство от трима на двама играчи.

Зиелински подаде към Дрис Мертенс, а белгиецът с невероятен удар от границата на наказателното поле вдигна "Сан Паоло" на крака.

Техничен удар характерен за него, след който вратарят на Барселона просто изгледа безпомощно топката.

Снимка: Getty images/Gulliver photos

През втората част Меси и компания вдигнаха оборотите, с което опитаха да разбият добре подреденият блок пред себе си.

Това даде резултат в 57-ата минута, когато отбраната на Наполи бе наказана при първата си грешка и неправилна постройка.

Серхио Бускетс даде отличен пас към включилият се Нелсон Семедо, а португалецът предостави топката за Антоан Гризман, който я прати във вратата от чиста позиция.

Лоренцо Инсиние имаше претенции, че реферът не е отсъдил нарушение срещу него точно преди гола, но решението не бе променено.

И докато мнозина очакваха изравнителният гол да смути домакините, то те започнаха да прилагат сериозна преса на противника, принуждавайки го да греши с пасовете.

Това доведе до две страхотни ситауции, но Инсиние пропусна първата, а в следващата атака бившият играч на Реал (Мадрид) - Хосе Кайехон не вкара останал очи в очи с Тер Щеген.

В последните 20 минути положенията отстъпиха пред нервите и нарушенията.

Сякаш двата тима не искаха да рискуват, а предпочитаха да се оттеглят при резултат 1:1, оставяйки всичко за реванша на 18 март в Барселона.