Лионел Меси бе сърцето и душата на вдъхновено аржентинско представяне в голямо дерби от световните квалификации - 3:0 у дома над Уругвай.

На "Монументал" в Буенос Айрес десетката получи плакет от шефовете на федерация за приноса му към отбора, както и за спечелената наскоро Копа Америка. Трибуните пееха името на Лео, а той заигра така, както може.

Мачът бе страхотен - при 0:0 Луис Суарес два пъти нямаше късмет да открие след чудесни изпълнения. Първо вратарят Емилиано Мартинес спаси мощния му удар от въздуха, а после и гредата го спря. Аржентинецът Джовани ло Селсо също уцели греда отблизо, като топката тупна на голлинията, но не влезе във вратата.

И в 38-ата минута Меси откри резултата, както подобава. Но не и с гол, който да влезе в колекцията от шедьоври, които е вкарвал. Капитанът на домаканите центрира елегантно с външен фалц към Нико Гонсалес, като сложи топката пред крака му в отлична позиция. Крилото обаче се размина, а подаването стана удар, вратарят а гостите Муслера се заблуди и топката се търкулна в мрежата.

Родриго де Пол удвои в 44-ата минута след атака, отново започната от Лео Меси.

В 62-рата минута Лаутаро Мартинес оформи класиката - сладка победа над първия футболен враг в най-старото изобщо от големите съперничества на континента. Аржентина и Уругвай са първите два отбора, спорили на финал за титлата на Мондиал, като от онзи мач през 1930-а в Монтевидео (4:2 за уругвайците), враждата никога не е изстивала.

Бразилия загуби първи точки в световните квалификации, след като не намери начин да победи като гост коравите колумбийци - 0:0.

Точката обаче не е край на света за селесао - авансът на върха на тима е огромен, а този пред петия, именно Колумбия, остава 13 точки. Първите четири отбора се класират директно за Катар 2022, а петият играе бараж.

Другите резултати:

Боливия - Перу 1:0

Венецуела - Еквадор 2:1

Чили - Парагвай 2:0.

Класирането:

Бразилия 28 точки (10 мача), Аржентина 22 т. (10), Еквадор 16 (11), Уругвай 16 (11), Колумбия 15 (11), Парагвай 12 (11), Перу 11 (11), Чили 10 (11), Боливия 9 (11), Венецуела 7 (11).