Седемкратният шампион на Европа - Милан, се спаси от огромен провал след невероятна драма в португалското рибарско градче Вила де Конде.

Италианският гранд се изправи срещу местния Рио Аве, като след 2:2 за 120 минути игра и общо 24 дузпи, успя да се класира за групите на Лига Европа. Милан победи с 9:8 при наказателните удари, а драмата край атлантическото крайбрежие на Португалия бе пълна.

При неспирен дъжд и адски силен вятър, домакините бяха на секунди от крайния успех в мача.

След 1:1 в редовното време, Желсон Дала изведе Рио Аве напред в първите секунди на продълженията. Португалците удържаха преднинанта си до самия край, в който се виждаше как ще стигнат до сензационния успех.

Така дойде 122-ата минута, когато в признак на отчаяние, играч на Милан изрита последна топка по посока противниковото наказателно поле. Тази топка обаче нелепо падна върху ръката на Тони Боревкович, който бе зает да следи движението на италианските надатели, не на коженото кълбо.

Това означаваше наказателен удар, който Хакан Чалханоглу вкара, за да прати мача в ролетката на дузпите.

Условията станаха непоносими. Играчите на центъра стояха с якета, а под проливния дъжд видяхме 14 пефектни изпълнения и резултат 7:7.  Тогава Лоренцо Коломбо прати топката над вратата, а вместо да реши сблъсъка, Нелсон Монте уцели двете странични греди, но топката така и не премина голлинията.

При 8:8 дойде ред на вратарите да изпълянва, като и двамата пратиха топката над вратата. След това обаче Бенасер пропусна за Милан, а Франсиско Гералдеш уцели гредата за Рио Аве.

Пълна драма, която завърши с мощен гол на Симон Кяер, а след него дузпата на Адерлан Сатнош бе спасена, за да прекърши мечтите на домакините.

Другото голямо име в плейофите - Тотнъм, нямаше никакви проблеми и със звучна победа намери място в груповата фаза.

След две балкански гостувания, едно от които в Пловдив, "шпорите" посрещнаха израелския Макаби (Хайфа), за да го размажат със 7:2.

Два дни след успеха си с дузпи над Челси в Купата на Лигата, момчетата на Жозе Моуриньо играха с огромно настроение, което си личи от изразителния резултат. Хари Кейн се отчете с хеттрик, два гола домави Джовани Ло Селсо, а Лукас Моура и Деле Али се разписаха по веднъж.

Тярон Чери вдъхна надежди на Макаби, когато изравни в 17-ата минута, но твърде за кратко, защото Тотнъм набързо натрупа преднина и се оттегли с 4:1 на почивка. След подновяването на играта Никита Рукавится намали от дузпа, за да последват нови три гола на английския тим.

Другата шокираща изненада за вечерта дойде отново от Португалия. Местният гранд Спортниг (Лисабон) бе разгромен от гостуващия ЛАСК (Линц) с 1:4.

За изненадваща може да се сметне и победата на гръция АЕК, който в последните секунди на мача пречупи немския Волфсбург с 2:1.

За съжаление отборът на Шарлероа, част от който е националът Иван Горанов, няма да играе европейски футбол, след като загуби домакинстовто си на Лех Познан с 1:2.