Лудогорец победи словенския шампион Мура с 3:1 и след нулевото равенство в първия мач преди седмица, успя да се класира за третия квалификационен кръг на Шампионска лига.

Освен това разградчани си осигуриха европейски футбол минимум до Коледа. Родният шампион със сигурност ще играе в груповата фаза на някой европейски турнир. Дори да отпадне от Шампионска лига, той ще отиде в пресявките за Лига Европа, а дори да отпадне и там, отива в групите на новия турнир Лига на конференциите.

Това осигурява минимум още 10 европейски мача, както и солидни приходи, дори тези мачове да са 10 поражения.

А задачата в Шампионска лига ще е много трудна, защото следващото препятствие за разградчани е гръцкият колос Олимпиакос. Възможно най-силният противник в квалификациите за лигата на богатите, като първият мач е в Пирея на 3 или 4 август, реваншът е седмица по-късно в Разград.

Задачата на Лудогорец не бе никак лесна и днес, защото преди седмица в Словения се видя, че добре подредената и здрава физически отбрана на Мура е доста трудна за преодоляване. И макар всичко да завърши с наглед комфортното 3:1, то десет минути преди края резултатът в Разград беше 1:1, а двата тима се бяха запътили към продължения.

По-голямата индивидуална класа, най-вече в действията на Каули, се оказаха решаващи, като в самия край с асистенция и гол, бразилецът прати Лудогорец напред.

А всичко започна перфектно за Лудогорец, който от първата минута тръгна агресивно с ясната цел да вкара ранен гол.

И планът сполучи, защото в 4-ата минута Сотириу и Икоко направиха чудесно двойно подаване. Десният краен бранител бе изведен почти до аутлиния и отлично успя да върне топката в наказателното поле, къдетото Каули майсторски я прескочи, а зад него Сотириу завърши с гол.

Попадението очевидно смути словенците, а в следващите около 20 минути Лудогорец не спираше да атакува, но освен няколко удара извън наказателното поле, не видяхме нищо по-интересно.

Постепенно Мура успя да изравни играта, като дори уцели греда, макар и малко случайно. Опит за центриране кацна на гредата на неориентирания в ситуацията Кахлина, а атака покъсно Клепач стреля над вратата от доста удобна позиция.

Снимка: БТА

След почивката играта продължи да е равностойна, като Лудогорец сякаш даваше прекалено много пространства на своя противник, вместо да опита да държи топката повече.

И така може би логично дойде 64-ата минута, в която Мура изравни с доста сходен гол, с този на Лудогорец.

Мандич получи пас по десния фланг почти до аутлинията и успя да върне около точката за дузпата, където словенски играч прескочи топката, а зад него сам самичкият Томи Хорват я прати във вратата за 1:1.

Този резултат пращаше нещата в продължения, а с всяка следваща минута двата отбора все по-малко опитваха рискове.

Снимка: БТА

Десет минути преди края обаче съдбата се усмихна на разградчани. Десподов опита техничен пас с пета, който с доста доза късмет сполучи.

Просто словенските играчи се засуетиха и не се разбраха кой да играе с топката, която напористият Каули открадна, подаде я на Елвис Ману, а нидерландският нападател я прати в опразнената врата.

След гола Лудогорец направи най-доборото нещо, като не позволи на Мура да тръгне във финален щурм. Разградчани контролираха мача, разиграваха добре, а в последната 90-ата минута успяха и да сложат точка на спора.

Тогава Каули излезе на отлична позиция и майсторски насочи топката във вратата за 3:1. Гол и асистенция за бразилеца в края на мача, с който той прати тима си напред.

А сега идва ред на ужасно тежкото препятствие Олимпиакос.