Атлетик Билбао спечели Суперкупата на Испания след победа на финала с 3:2 над Барселона, която дойде драматично след продължения.

Баските изоставаха с 1:2 до 88-ата минута в Севиля, но стигнаха до изравняване и в началото на първото продължение оформиха пълен обрат, за да заслужат трофея.

Билбао подчини каталунците, след като преди това на полуфинал направи същото и с Реал Мадрид, за да вдигне първи трофей от 2015-а насам, когато отново бе супершампион след победа над Барселона на финала.

Това може да не е единствената купа за отбора на Марселиньо, тъй като предстои да бъде насрочен финала за миналогодишната Купа на Испания срещу Реал Сосиедад. Той бе отложен, тъй като баското дерби от морална гледна точка няма как да бъде играно без публика. Особено, когато става дума за финал.

Роналд Куман пропусна да спечели първи трофей като наставник на "блаугранас" и първият му сезон продължава да бъде по-скоро разочарование.

Барса поведе в 40-ата минута със страхотна многоходова акция в свой стил. Меси пусна пас към Жорди Алба, който веднага опита да му върне, но защитник пресече топката. Все пак тя се озова на крака на Антоан Гризман, който с удар по земя вкара за 1:0.

Билбао обаче не се стресна и се върна в мача само две минути по-късно. Иняки Уилямс пусна находчив пас към Оскар де Маркос, който изпревари Тер Щеген и прати топката във вратата му - 1:1.

В 77-ата минута каталунците отново излязоха напред в резултата и пак главно действащо лице бяха Алба и Гризман. Испанецът центрира остро към французина и световният шампион от близка дистанция направи 2:1.

И когато Барса вече помирисваше суперкупата, баските изравниха за 2:2 в 88-ата минута. Икер Муниаин центрира от фаул и Асиер Виялибре засече, за да вкара

мача в продължения. Това беше голямо облекчение за Билбао, тъй като по-рано подобен гол на ветерана Раул Гарсия беше отменен заради тънка засада.

В четвъртата минута на първото продължение Иняки Уилямс избухна с фантастичен гол. Той получи от Икер Муниаин на границата на наказателното поле и с фалцов удар не остави шанс на Тер Щеген - 3:2.

До края на продълженията и двата отбора потърсиха още един гол, но късметът на няколко пъти им обърна гръб. Освен това Лионел Меси получи първия си червен картон с екипа на Барселона след удар без топка срещу съперник. Така Билбао имаше правото да избухне в буйна радост.