Аржентина изживя поредна мъка с любимия си национален отбор, след като Парагвай изпусна да го победи - 1:1 на Копа Америка. Пред десетки хиляди аржентинци, напълнили трибуните в Белу Оризонте, пеещи и подкрепящи, тимът с Лео Меси в състава отново разочарова и имаше късмет да не загуби.

След 0:2 от Колумбия на старта на турнира, треньорът Лионел Скалони предприе промени. Изненадващо в стартовия състав липсваха неизменните Анхел ди Мария и Серхио Агуеро, а на върха на атаката започна Лаутаро Мартинес от Интер. Меси бе със свободна роля и се очакваше да гради атаките.

Аржентина обаче от години изглежда като подобие на отбор, който не знае пътя и някак се "гипсира" под напрежението на всеки важен мач. Наглед звездният състав отново бе напълно дезорганизиран, а Лео ставаше все по-отчаян с всяка минута. Спорадични негови пробиви носеха опасности, но нищо, от което парагвайците да треперят. Те и не са такива хора - носи им се славата на най-коравата отбрана в Южна Америка, редом с тази на Уругвай.

Мачът започна с много нерви и нарушения, което е типично за сблъсъците на аржентинци и парагвайци. Но в състава на аутсайдера личаха няколко футболисти, които с класа можеха да ужилят фаворита. Плеймейкърът Мигел Алмирон (Нюкасъл) не спря да тормози аржентинците.

В 37-ата минута негов пробив завърши с пас към Ричард Санчес около точката на дузпата и Парагвай поведе. Шок за Меси и компания.

Късметът покри за първи път Аржентина в последните секунди на първото полувреме, когато вратарят Франко Армани излезе далеч от наказателното поле да спре Дерлис Гонсалес, но не уцели топката и го изрита грубо. Нарисуван червен картон!? Не, само жълт според рефера Сампайо от Бразилия...

Аржентина тръгна с всичко налично в атака след почивката, когато Агуеро се появи от първата минута вместо Роберто Перейра. Кун раздвижи атаката, а в 57-ата минута Лаутаро Мартинес стреля в гредата, но видеоповторенията показаха, че топката е срещнала и ръка на парагваец по пътя. Дузпа!

Меси стреля и изравни - 1:1.

Пет минути по-късно Парагвай също получи дузпа, след като Николас Отаменди безумно закъсня и ритна през краката съперник. Армани, който не трябваше да е на терена, спаси удара на Гонсалес и остави в играта Аржентина.

Така с 1 точка от два мача, един от фаворитите на турнира влиза в последен мач срещу Катар в неделя от 22 ч българско време. Победата е задължителна, защото иначе полетите за дома ще бъдат резервирани още след груповата фаза.

А катарците никак не са за подценяване...

В другия мач от групата те почти успяха да спрат Колумбия, един от най-силните състави на турнира. Едва в 86-ата минута Дуван Запата, нападателят на Аталанта, заби с глава единствения гол - 1:0.

Колумбийците са с 6 т. и са твърдо първи в групата, Парагвай има 2, а Катар е с 1, колкото има и Аржентина. Головата разлика е в полза на шампиона на Азия и реми в последния мач между двата отбора, гарнирано с това Парагвай да не загуби от класиралия се вече колумбийски тим, изхвърля Меси от надпреварата.

За Аржентина само победата е алтернатива, но и тогава ще настане треперене - ако Парагвай спечели срещу Колумбия, ще има пет точки. Така Лео и компания ще се надяват да са сред двата най-добрите трети тимове в групите с техните 4 т.

Изобщо - мъката на Меси и Аржентина край няма в последните години...