Футболните хора обичат да казват, че мач с мач не си прилича. И има защо.

Хърватия загуби с 0:6 от Испания само преди два месеца, но сега на "Максимир" победи с 3:2 в луда драма от Лигата на нациите.

Всичките пет попадения паднаха през второто попадение, а големият герой е Тим Йедвай, който отбеляза първите си два гола за националната селекция, вторият от които в последния възможен момент. Шоуто направи перфектна реклама на новосформирания турнир.

Отборът на Златко Далич все своето сладко отмъщение и ще спечели групата при победа над Англия на "Уембли" в неделя.

Испания приключва в турнира като лидер и ще се моли на равенство между англичани и хървати. В противен случай ще остане на второто място. Ла Роха е с шест точки, докато съперниците в оставащия мач са с по 4. При равенство на "Уембли" Хърватия ще отпадне в по-долната дивизия. Но при победа ще е №1.

Снимка: AP/БТА

Хърватия започна много атакуващо двубоя подобно на този в Испания, но отново направи последователни пропуски. Най-изгодната ситуация бе в шестата минута, когато от малък ъгъл Иван Перишич стреля по земя и нацели страничната греда.

"Шахматистите" продължиха с атакуващия футбол, но след средата на полувремето се поприбраха и съперникът взе инициативата. Само че първият удар на гостите дойде чак в 45-а минута, когато Иско пробва рефлекса на Ловре Калинич и го принуди да прави спасяване.

Втората част започна с бърз и двуостър футбол, но добрата игра на хърватите даде резултат. В 54-а минута ужасен пас на Сержи Роберто бе пресечен с глава от Перишич и топката се озова в Андрей Крамарич, който не сгреши сам срещу Де Хея - 1:0.

В ответната атака обаче Испания отвърна светкавично. Действията бяха фантастични и след куп красиви подавания бяха завършени успешно от дани Дани Себайос. Радостта на "Максимир" изтрая по-малко от две минути.

Последваха много бързи действия и пропуск на Ракитич, който мина на парад през защитата в бяло. Испания отвърна с пропуск на Яго Аспас, който нацели горната греда на почти празната пред него врата.

В 69-а минута Тим Йедвай даде нов аванс на домакините. Това се случи след страхотно центриране на Лука Модрич и удар с глава.

Три минути по-късно Анте Ребич също се оказа сам срещу Де Хея, но спасяването на стража бе великолепно. Испания оцеля.

В 75-а минута това важеше и за хърватите. Топката бе изчистена по чудо от гол линията след удар с глава на Алваро Мората от непосредствена близост. Героят бе Шиме Вършалко.

В последвалата атака Испания получи дузпа, след като въпросният Вършалко игра два пъти с ръка в рамките на 5 секунди. Серхио Рамос се нае с изпълнението и вкара за 2:2.

Хърватите получиха импулс въпреки допуснатия гол и продължиха да атакуват свирепо. В последните минути напрежението ескалира и играчите на двата отбора се сдърпаха. Съдията охлади страстите с няколко картона.

Натискът на световния вицешампион бе убийствен и в крайна сметка логично даде резултат. Тим Йедвай отбеляза второто си попадение в 93-а минута след серия от удари по посока на вратата. Заслужена победа.

В другите мачове от Лигата на нациите:

Дивизия A: Белгия - Исландия 2:0

Дивизия B: Австрия - Босна и Херцеговина 0:0

Дивизия C: Гърция - Финландия 1:0; Унгария - Естония 2:0

Дивизия D: Андора - Грузия 1:1, Люксембург - Беларус 0:2; Сан Марино - Молдова 0:1, Казахстан - Латвия 1:1