Валентин Антов изигра 75 минути за Болоня в мач от първенството на Италия, което се смята за една от класиките на европейския футбол. Серия А, заедно с английската Висша лига и испанската Примера, са най-силните лиги на континента, следвани от френската Лига 1 и германската Бундеслига.

Тези пет първенства са определяни за каймак на футбола в Европа и местата, където всеки играч би искал да пробие.

Нямаме много представители в тях, за съжаление. И това е тенденция от почти десетилетие. В момента четирима българи са регистрирани в клубове от Серия А, но само двама реално имат игрови минути - Андрей Гълъбинов в Специя и Антов с дебюта си в сряда вечер за Болоня. Кирил Десподов още се води играч на Каляри, но е преотстъпен на Лудогорец, а Димо Кръстев играе в дубъла на Фиорентина, макар да тренира с първия отбор и да попадна четири пъти в групата за неговите мачове (за последно през януари), без обаче да запише минута на терена.

Антов е осмият наш футболист в калчото, тази Обетована земя за играта. Имахме и мегазвезда там, както и все още най-младият чужденец, излизал на терена в мач от първенството. Всичко започна в Болоня, а засега и завършва там с 20-годишния защитник от школата на ЦСКА, който стигна до отбора от града в Реджо Емилия и вече записа минути за него в първенството.

Ето я хронологията:

Николай Илиев, Болоня (1989-1991 г.) - 28 мача, 3 гола

Един от най-елегантните защитници в българския футбол премина в Болоня за огромна за времето си сума - около 1,8 милиона долара, от родния си клуб Левски. Любимецът на "синята" публика вече бе изградил репутация на интелигентен бранител и голям лидер, когато на 25 години получи шанса да стане първият българин в Серия А. И то по времето, когато това първенство бе несъмнено най-силното в Европа.

Дебютира срещу Интер на 3 септември 1989-а, като срещу него са Лотар Матеус, Юрген Клинсман, Алдо Серена, Джузепе Бергоми, Валтер Дзенга. Треньор на гостите е Джовани Трапатони, мачът завършва 2:2, а българинът е на терена през цялото време. В края на сезона този отбор е трети, докато Болоня с бранителя си от България финишира на осмо място и се класира за Купата на УЕФА.

Първи става Наполи на Диего Марадона, срещу когото Илиев играе два пъти по 90 минути. Нещо повече - Ники вкарва гол при загубата с 2:4 на свой терен, когато се разписва и великият Марадона.

В дебютния си сезон българинът играе като титуляр в 16 мача, а още в 7 влиза като резерва. Вкарва и едно попадение (на Наполи).

Сезон 1990-91 г. започва силно за Илиев, който започва като титуляр в пет от първите 7 мача и вкарва два пъти - победно за 1:0 над Торино и при 1:3 от Лацио. В края на октомври получава тежка контузия в ахилеса и пропуска месеци, а в края на същия сезон, без повече да влезе в игра, е трансфериран в германския Херта. Болоня изпада, а това е краят на италианската авантюра за първия българин в калчото.

Христо Стоичков, Парма (1995-96 г.) - 23 мача, 5 гола

Най-голямата звезда на българския футбол напусна Барселона след пет невероятни години в Каталуня, в които спечели четири титли и "Златна топка", а с националния тим стигна до бронз на Мондиал 1994. Трансферът бе огромен за времето си - около 7.5 милиона английски лири, което не бе никак далеч от световния рекорд (10 милиона) към онзи момент.

Ицо отиде в Италия като световна звезда и стартира като такъв - гол от фаул в дебюта в Бергамо за 1:1 срещу Аталанта, после още три в първите пет кръга срещу Фиорентина и Падова (2). До края на сезона обаче само още едно попадение на "Сан Сиро" във вратата на Интер беляза престоя на Стоичков в Парма. Камата остана дори резерва в последните седмици на сезона, когато - както години по-късно разкри - вече е знаел, че се завръща в отбора на сърцето си Барселона.

Валери Божинов, Лече, Фиорентина, Парма (2002-2012 г.) - 157 мача, 34 гола

Появи се във футбола като метеор и влязе в игра в Серия А едва на 15 години и 341 дни. На 27 януари 2002 г. Божинов изуми всички и дебютира за Лече в елита като най-младият чуждестранен футболист, записал минути в Серия "А". Рекорд, който държи и днес. Две години по-късно, през януари 2004-а, Божинов вкарва и първия си гол в италианския елит - при загуба от Болоня с 1:2. Валери безспорно е родният играч оставил най-голяма следа в Италия, въпреки че винаги ще остава усещането, че не постигна достатъчно за огромния талант и рано създадената репутация на суперталант.

Играл е за седем клуба в страната, включително за гранда Ювентус, но само с три от тях има мачове в елита - Лече, Фиорентина и Парма. В най-високото ниво на италиаснкия футбол Божинов има 157 мача и 34 гола.

Сред попаденията му личат 5 срещу Удинезе, 4 във вратата на Лацио, 3 на Интер, два на Ювентус... Вкарвал е на грандове. Направи и огромен трансфер от Лече във Фиорентина за 13 милиона евро - космическа сума за 18-годишен играч, на колкото беше през януари 2005-а, когато дойде сделката.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

Ивайло Чочев, Палермо (2014-2017 г.) - 75 мача, 6 гола

Палермо плати за него 2 милиона евро през 2014-а, което бе отлична сделка за 21-годишният играч на ЦСКА. Бъдещето изглеждаше светло, той стартира с 13 титулярни мача още в първия си сезон в Серия А. Вкара и три гола - на Удинезе и два на Дженоа.

Чочев продължи с доброто си представяне и записа съответно 27 и 30 участие в следващите два сезона, вкара и още три попадения. Но Палермо изпадна, а българинът изненадващо пренебрегна оферти от солидни отбори в елита, за да остане в клуба във втора дивизия.

Преди две години и половина получи много тежка травма, докато играеше за италианския отбор и това на практика сложи край на периода му в калчото.

Александър Тонев, Фрозиноне, Кротоне (2015-2018 г.) - 43 мача, 1 гол

Фрозиноне го купи от Астън Вила за около 1 милион евро, а в първия му сезон българският полузащитник записа минути в общо 22 мача без да вкара гол.

Втората година вече бе в Кротоне, който го взе от изпадналия Фрозиноне, а там Тонев вкара и единственото си попадение при 13 изиграни мача (9 като титуляр). Голът се оказа с огромна стойност - победен при гостуването на Пескара. Третата му година бе разочарование с пет титулярни участия и още три като резерва и - това бе италианската авантюра на Сашо Тонев.

Андрей Гълъбинов, Дженоа, Специя (2017-) - 28 мача, 6 гола

Когато вкарва първия си гол в примаверата на Болоня през 2007 г., тогава 18-годишният софиянец едва ли е мислил, че ще чака цели 10 години, за да заиграе в елита на италианския футбол. Но така се случи.

Кариерата му мина през долните дивизии в цели девет отбора, като навсякъде вкарваше голове. Но чак през 2017-а Дженоа го привлече от Новара за 1,5 милиона евро, за да се появи на голямата сцена. И показа веднага, че е на мястото си там с гол срещу Ювентус във втория си мач!

Вкара още на Лацио и Наполи в първия си сезон, в който записа 20 двубоя.

Дженоа го продаде на Специя за същите пари, които плати за него, а той помогна на отбора да мине през Серия В, за да се изкачи в елита.

И отново - какъв старт този сезон! Три гола в първите два мача! Вкара два пъти на Удинезе и един път на Сасуоло, но през октомври травма го извади от строя за близо три месеца.

Сега отново е здрав и постепенно се връща в състава, записвайки минути. Преди дни пропусна дузпа срещу Ювентус, но продължава да е основен играч в Специя.

Кирил Десподов, Каляри (2019-) - 5 мача, 0 гола

Премина от ЦСКА в Каляри като супертрансфер, в идеална възраст - на 22 години и след отлични игри в българското първенство и евротурнирите с "червените". Надеждите бяха, че ще стартира ударно и на Ботуша, но...

Само четири участия с общо 101 минути в първата му пролет в калчото не бяха достатъчен аргумент за клуба от Сардиния да го задържи. След преотстъпване в Австрия се завърна, направи лятната подготовка на 2020-а с Каляри и изигра 10 минути във втория кръг при домакинската загуба от Лацио - 0:2. След което дойде даването под наем в Лудогорец.

Така с пет мача и едва 120 минути, неговият италиански престой определено не е това, което се очакваше при потенциала му.

Валентин Антов, Болоня (2021-)

Трансферът му идва пак в идеална възраст, той е на 20 години, а зад гърба си вече има стотина мача в професионалния футбол, включително като капитан на ЦСКА. Играл е и в националния тим, има опит от евротурнири.

Записа дебюта си в Серия А, с което става осмият ни представител с минути в една от футболните класики на континента.