В деня преди полуфиналите на Евро 2020, предлагаме ви един по-различен поглед върху четирите останали отбора на турнира. И ще опитаме да намерим аргументите за това, че тяхното достигането до заключителния етап изобщо не е случайно. Напротив - напълно логично е точно Дания, Англия, Испания и Италия да са в Лондон, където от вторник до неделя ще се реши кой ще е европейски шампион.

Припомняме ви програмата:

6 юли, 22 часа

Италия - Испания по БНТ 1 и БНТ 3

7 юли, 22 часа

Англия - Дания по Нова и Диема спорт 3

В сряда на сцената излизат англичаните, които за мнозина са големият фаворит за титлата. Пред тяхна публика - около 60 000 на полуфинала с Дания и още толкова на финала, ако стигнат до него, това не изглежда нелогично.

Заради историческите наслагвания и стереотипа, че англичаните винаги намират начин да се провалят, и сега продължават съмненията в тях. Още от първия мач с хърватите се заговори за стила им, как играта не е впечатляваща, как бият без блясък, не вкарват достатъчно голове и т.н.

Но фактите са други, а логиката на това тяхно представяне води своите корени далеч преди старта на Евро 2020.

Снимка: AP/БТА

Първо - Англия е сред четирите най-добри вече на трети голям турнир. Игра полуфинал на Мондиал 2018, после влезе във финалната четворка на Лигата на нациите (изхвърли по пътя Испания и Хърватия), а сега - полуфинал на Европейското. Това е постоянство в един тригодишен цикъл.

Второ - съставът. Едва ли има отбор на първенството, който може да разчита на повече футболисти с опит на най-високо ниво от клубните си отбори.

Говорим за 13 играчи от английския тим на Евро 2020, които в последните 3 години (взимаме същия период) са били на финал в един от двата европейски клубни турнира. Те са от Ливърпул (2 пъти), Челси (2 пъти), Манчестър Сити, Манчестър Юнайтед, Тотнъм, Арсенал... Това е опит, ноу хау.

И още нещо ключово. Гарет Саутгейт е начело на първия състав вече 5 години, а преди това още в три води отбора до 21 г. Познава всеки млад играч в страната, излязъл през академиите в последното десетилетие. Има невероятен потенциал на разположение, защото преди 4 години избуя това, което англичаните нарекоха "ново златно поколение".

През 2017 г. Англия спечели световните титли от първенствата до 17, 19 и 20 години, само за няколко месеца. На Европейското до 21 години остана на трето място след загуба с дузпи на полуфинала. Това е една генерация играчи с разлика във възрастта от 3-4 години, която се очакваше да се влее в първия тим. Днес в състава на Евро 2020 има 11 футболисти, участвали в едно от споменитите четири първенства през 2017:

Санчо, Фодън, Маунт, Джеймс, Калвърт Люин, Пикфорд, Чилуел, Уорд Праус, Грийлиш, Рамсдейл и Дийн Хендерсън.

А това е приемственост - те израснаха заедно, печелиха заедно на юношеско и младежко ниво с националния екип, а сега са гладни да го правят за мъжкия тим. Плюс опитните Магуйър, Хендерсън и Кейн - ето ви отговорите защо англичаните пак са сред най-добрите четири тима.

В споменатата 2017-а вече отдавна утвърден национал бе Рахийм Стърлинг, който влезе в първия тим на 17 години (2012-а), а бе сочен за дете-чудо още на 15. Досега го съсипваха от критики, че не разгръща потенциала си с националната фланелка, но по време на Евро 2020 той е просто неудържим с 3 гола и 1 асистенция. При това - все решаващи - вкара победно срещу Хърватия и Чехия (по 1:0), първото попадение срещу Германия (2:0) и асистира за откриващия гол при 4:0 над Украйна.

С домакинския фактор като допълнение, трудно е да се заложи срещу Англия.

Коефициент за титла преди полуфиналите: 2.50 (фаворит).

Снимка: Getty Images

Пътят на Англия на Евро 2020:

Групова фаза

Англия - Хърватия 1:0

Стърлинг

Англия - Шотландия 0:0

Англия - Чехия 1:0

Стърлинг

Осминафинал

Англия - Германия 2:0

Стърлинг, Кейн

Четвъртфинал

Англия - Украйна 4:0

Кейн (2), Магуайър, Хендерсън.