Ботев (Враца) взе здраво дерби на Северозапада с 1:0 Монтана и отвори аванс пред двата тима, които са на последните две места в класирането.

В герой за домакините се превърна Даниел Генов, забил победния гол в 60-ата минута след хубав фалцов удар в горния ъгъл.

Нападателят най-после се отпуши след 10 поредни мача без попадение. Генов бе преследван от малшанс след 20-и февруари, когато се разписа във вратата на Арда при загубата с 2:3.

При попадението останаха съмнения и ще има дискусии за засада. Самир Аяс бе в положение на засада, току пред вратаря Благой Макенджиев, когато ударът на Генов мина край главата му и стражът нямаше шанс. Случвало се е такива голове да бъдат отменяни - без съмнение играчът на Ботев влияеше на видимостта на Макенджиев, но и несъмнено не опита да играе с топката.

Домакините играха 50-ина минути с човек повече, след като Тони Тасев глупаво реагира на провокация и удари с глава Даниел Гаджев. Реферът Железов извади втори жълт картон на нападателя на Монтана, а той имаше вече един такъв, получен секунди по-рано за пререкания с арбитъра след спорна ситуация пред вратата на Ботев.

И тук положението бе дискусионно. Първо, Илия Миланов от домакините трябваше да бъде изгонен малко по-рано за удар от карате срещу съперник в гърдите.

А и около 20 секунди преди картона на Тасев, играч на Монтана лежа на терена с кръв по лицето, но реферът Железов не спря играта, както по правилник трябва да стори.

Врачани имаха достатъчно положения да решат всичко след гола на Генов, но пропускаха. И едва не бяха наказани в 90-ата минута, когато гостите изпуснаха златен шанс да изравнят. Давид Кики опита задна ножица, но не успя.

Победата не просто е за чест в дербито, но и носи спокойствие на Ботев (Враца). Отборът е вече с 28 точки, първи в тази дънна четворка. Славия има 27, Монтана е с 24, а Етър - с 22. "Виолетовите" чакат "белите" по-късно тази вечер в другия двубой от карето.