Интер и Манчестър Юнайтед са първите полуфиналисти в Лига Европа този сезон. Двата гранда минаха по съвсем различни пътища, за да продължат напред, но в крайна сметка изпълниха целта си и направиха крачка напред в турнира, в който са считани за фаворити.

Италианците елиминираха Байер (Леверкузен) след 2:1 пред празните трибуни на "Меркур Шпиеларена", където домакинствата си играят Фортуна (Дюселдорф) и третодивизионния Юрдинген. "Нерадзурите" поведоха с 1:0 след четвърт час, когато търпеливо организирана атака завърши с гол на Никола Барела. Лаутаро Мартинес отигра с пета дълъг пас на фланга, Ашли Йънг намери Ромелу Лукаку, който се засуети и стреля, а топката попадна в Барела и той откри с удар с внъшен фалц за 1:0. Шест минути по-късно изпитаната комбинация сработи и Йънг пак подаде към Лукаку, който този път със защитник на гърба успя да вкара за 2:0. Кай Хаверц върна един гол за "аспирините" вероятно в последния си мач за клуба - 2:1 в 24-ата минута, като германците така и не успяха да отбележат отново.

В остатъка от двубоя ВАР на два пъти отмени дузпи за Интер, като в първия случай Лукаку вече бе застанал на бялата точка. В последните секунди на мача упражнението се повтори, а след това Лукаку отново бе потърпевш, след като негов гол в самия край бе отменен.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

И докато италианците приключиха всичко в рамките на 90 минути, то англичаните се нуждаеха от продължения, за да се класират за полуфинал. Манчестър Юнайтед спечели трудно с 1:0 срещу Копенхаген след продължение на "Райненергищадион" в Кьолн.

Футболистите на Оле Гунар Солскяр доминираха тотално и контролираха мача, като Мейсън Грийнууд вкара гол минута преди почивката, но той бе отменен заради засада. Малко преди това бе дадена дузпа за Юнайтед, но почти моментално тя бе отменена след консултация с ВАР - отново заради футболисти в червено в засада.

Съдия на срещатата бе Клеман Тюрпен, който наскоро ръководи и мач от българското първенство - "Левски" срещу Славия.

След почивката късметът продължаваше да не е на страната на символичните домакини и играчите на английския гранд на няколко пъти бяха съвсем близо до гол, но гредите ги спираха. В крайна сметка редовното време завърши без голове, а в началото на продължението Антони Марсиал спечели дузпа, която за пореден път този сезон бе реализирана от Бруно Фернандеш - 1:0.

В полуфиналите Интер очаква Шахтьор (Донецк) или Базел, докато Манчестър Юнайтед ще играе с Уулвърхемптън или Севиля. Оставащите два четвъртфинала са във вторник вечер.