Реал Мадрид е новият лидер в Испания след трудно 2:1 на терена на Реал Сосиедад. Осем кръга преди края двата колоса имат равен актив от 65 точки, но "кралете" са с предимство в преките двубои. Мадрид се възползва от неуспеха на Барса в събота да победи като гост Севиля (0:0) и навакса двете точки изоставане.

Но мачът в Сан Себастиан мина и под знака на спорни отсъждания, както бе и три дни по-рано, когато Реал наглед леко победи Валенсия с 3:0. Тогава гол на гостите бе доста спорно отменен при 0:0 за засада на играч, който не бе в активна позиция.

Сега три решения на реферите и ВАР през пълното с интересни ситуации второ полувреме създадоха споровете. И за трите имаше аргументи, но бяха много дискусионни, като и трите отидоха в полза на гостите.

В 48-ата минута Винисиус проби страхотно отляво и стреля встрани от вратата, но защитник на домакините наруши баланса му в последния миг. Дузпата бе отсъдена, въпреки че реферът Хавиер Естрада изчака и помощ от ВАР. Контактът бе минимален, но основания да се даде нарушение все пак имаше. Лека дузпа, но - дузпа. Серхио Рамос откри за Реал - 0:1.

20 минути след това ядосаните баски станаха гневни баски, когато Аднан Янужай изравни с далечен удар, но голът му бе отменен. Микел Мерино бе в засада, не игра с топката, която директно влезе в мрежата. Но съдиите прецениха, че е бил пред вратаря Тибо Куртоа и е влияел на видимостта му към играта.

И 90 секунди по-късно домакините вече съвсем побесняха, когато Карим Бензема овладя топката с ръка и я вкара за 0:2.

Повторенията показаха, че е играл с рамо, но си помага с него, правейки движение към топката - това си е игра с ръка.

В 83-ата минута Мерино върна един гол, но Мадрид удържа победата. И с нея отиде на върха.

"Ядосвам се, че се говори само за съдията - каза Зинедин Зидан след мача. - Така се обезценява това, което правим на терена."

Но наистина в Испания се разгарят спорове, тъй като след рестарта на сезона почти във всеки двубой важни съдийски грешки струват точки на отбори, които преследват своите цели. А ВАР, който уж трябва да помага, често е безучастен и оставя неточностите да важат.