Уругвай направи летящ старт на Копа Америка, където държи рекорда по спечелени титли (15). Отборът в небесносини фланелки, който сякаш никога не бива да бъде отписван, отнесе с 4:0 Еквадор в първия си мач в Белу Оризонте.

В двубоя имаше всичко. Николас Лодейро вкара красив гол след солова акция и удар в обратния ъгъл, за да даде аванс на Уругвай още в 6-ата минута.

Единсон Кавани удвои с ножичен удар от въздуха в 33-ата минута, но тогава еквадорците вече бяха с 10 души. Хосе Кинтерос удари с лакът в лицето Лодейро, като резултатът бе видим от кръвта, която бликна. Реферът Даронсо от Бразилия нямаше колебания - директен червен картон.

Луис Суарес оформи класиката още преди почивката, като засече на задната греда след заучено изпълнение на корнер. 3:0.

Стигна се и до куриозен автогол на Мина Меса в 78-ата минута, за да стане резултатът 4:0. Мачът бе ярък, като единственото разочарование бяха полупразните трибуни на огромния стадион в Белу Оризонте (13 611 зрители).

В група С са още Чили и Япония, които се срещат тази нощ.

В група В звездният състав на Аржентина остана последен след първия кръг от мачове. Парагвай и Катар имат по 1 точка след зрелищно 2:2 на "Маракана" и така единственият тим в групата без актив са аржентинците (0:2 на старта от Колумбия).

Оскар Кардозо и Дерлис Гонсалес дадоха надежден наглед аванс на Парагвай срещу шампиона на Азия, но Алмоес и Хухи вкараха за Катар в последните 22 минути на мача.

Всъщност, повечето добри положения бяха точно за тях, дори и преди да дойде впечатляващият мини обрат.