Първенството на северната ни съседката Румъния бе последното в Европа, което не бе излъчило своя първенец в този странен за всички сезон.

Пандемията от коронавирус сериозно повлия на всеки шампионат, провеждащ се по формат есен-пролет, и тотално разбърка цялата програма.

Все пак всичко постепенно се нарежда, а вече всяка страна си има първенец за сезон 2019/20.

Доста първенства не се доиграха, а някои приеха варианта без излъчване на шампион. Все пак повечето страни решиха да излъчат свой шампион.

Последната въпросителна бе в Румъния, но тя падна след третата поредна титла на "железничарите" от ЧФР Клуж.

В България изненади нямаше, а и интригата липсваше през почти цялото първенство, в което Лудогорец грабна своята девета поредна титла.

Ювентус се отчете със същото постижение в Италия, докато в Германия Байерн направи поредните си титли 8.

Интрига нямаше и в Англия, но пък там трябваше да се отбележи, че след 30 години чакане със златните медали се окичи Ливърпул. Може би това е акцент №1 сред шампионските титли на Стария континент през сезона.

Реал (Мадрид) също триумфира в ожесточена борба срещу Барселона, докато Франция прекрати първенството си, но реши да награди с титла ПСЖ, който така или иначе бе недостижим на върха.

Подобен сценарий нямаше в Нидерландия, където битката между Аякс и Аз (Алкмаар) бе прекратена при равни точки помежду им, а шампион не бе излъчен.

Отдръпвайки поглед от големите първенства в Европа, може би най-голямо впечатление прави титлата на турския Истанбул Башакшехир. Едва за втори път в историята на страната някой измежду голямата четворка (Галатасарай, Бешикташ, Фенербахче и Трабзонспор), успя да грабне трофея.

На юг от нас Олимпиакос взе 45-ата си титла, но тя бе бурно отпразнувана след двете поредни науспешни години.

В Сърбия Цървена Звезда безпроблемно грабна титлата, а първенец в прекратеното първенство на Северна Македония бе Вардар. Тимът от Скопие обаче няма лиценз за европейските турнири и за място в Шампионска лига ще се бори Силекс (Кратово).

В Русия и Украйна също нямаше особена интрига, като Зенит (Санкт Петербург) и Шахтьор (Донецк) напълно заслужено триумфираха.

Белгия и Шотландия прекратиха своите първенства, но пък връчиха титли на Клуб Брюж и Селтик, които съвсем заслужено водеха в заключителните кръгове.

Преди пандемията в Португалия Бенфика имаше аванс в класирането, но "орлите" тотално се сринаха след подновяването на Суперлигата и подариха титлата на "драконите" от Порто.

В Австрия триумфира обичайният заподозрян Ред Бул (Залцбург), в Швейцария шампион бе Йънг Бойс, в Дания - Мидтиланд, в Чехия - Славия (Прага), в Унгария - Ференцварош, а в Полша - Легия (Варшава).

На Балканите отбори като Динамо (Загреб), Сараево, Будучност (Подгорица) и Тирана очаквано стъпиха на върха в Хърватия, Босна, Черна гора и Албания, като може би единствената изненада дойде в Словения, където Публикум грабна първата си титла в историята.

Из европейските терени имаше и българин, който вдигна шампионска титла над главата си. Васил Божиков, който носи капитанската лента на Слован (Братислава), за втора поредна година спечели шампионата на Словакия.