Италианският Аталанта продължава да пише със златни букви своята европейска история.

Клубът от Бергамо успя да преодолее групите на Шампионска лига при дебютното си участие в най-силния клубен турнир в света.

Това се случи след победа с 3:0 над украинския шампион Шахтьор (Донецк), в мач, играл се в Харков, където "миньорите" играят домакинските си срещи.

А този развой изглеждаше немислим в края на октомври, когато италианците заемаха последното място в групата с три загуби от три мача.

Равенство срещу английския шампион Манчестър Сити и победа над Динамо (Загреб) обаче върнаха надеждите на бергамаските, а те се възползваха по най-добрия начин.

В днешния мач те се нуждаеха от задължителна победа, докато и равен устройваше украинците.

"Миньорите" обаче се провалиха. Те не изиграха най-добрия си мач, като платиха скъпо за пропуските си и плахата на моменти игра.

Снимка: АР/БТА

До средата на втората част изглеждаше, че този подход може да им свърши работа. ВАР отмени гол на Шахтьор, украинците направиха и няколко пропуска.

Аталанта обаче се впусна в атаки в след 55-ата минута и 10 по-късно вече водеше в резултата.

Италиански бранител изчисти от собствената голлиния, а в ответната атака Тимъти Кастан отбеляза, но флагът на страничния рефер бе вдигнат високо. Тогава обаче отново се намеси ВАР и зачете гола, с петата си бранител на Шахтьор покриваше засадата.

Това тотално обърка украинците, а съдията показа и пресилен червен картон на бразилеца Додо.

Десет минути преди края, Марио Пашалич вкара и втори гол, който тотално уби интригата в цялата група. В заключителните секунди на мача, груба грешка в украинската отбрана доведе и до трети гол, който украси още повече италианския успех.

По същото време хърватския Динамо Загреб посрещна експерименталния състав на Манчестър Сити.

Победа можеше да прати хърватите напред и те поведоха рано, но удържаха аванса си едва до 34-ата минута.

Тогава докато хърватски бранител бе на земята, англичаните не спряха играта, а и не бяха длъжни. Организираха чудесна атака и Габриел Жезус изравни.

През втората част Манчестър Сити вкара нови три гола и спечели с 4:1, убивайки мечтите на Динамо.