Юли 2020 година гарантирано ще остане като един от най-противоречивите месеци в клубната история на Уигън Атлетик.

Преди по-малко от две седмици клубът от Чемпиъншип обяви несъстоятелност - първата крачка към фалит, прости се с 12 точки, които бяха отнети от актива му, а снощи регистрира победа, с която изравни рекорда за най-голям успех в историята на втора дивизия на Англия.

"Латикс" буквално разбиха друг борещ се за оцеляването си тим - Хъл Сити, побеждавайки "тигрите" с 8:0. Разгромната победа, която е и най-голямата в историята на отбора. С тези три точки носителите на ФА Къп от 2013 година вече имат 57 в актива си и се отдалечиха на точно 12 точки от зоната на изпадащите.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Гол на Кал Нейсмит още в първата минута намекна на противноковия вратар Джордж Лонг, че го чака дълъг мач, но дори и в най-смелите си мечти домакините надали са си представяли, че ще отбележат цели 8 гола. Но това се случи. А до почивката нанизаха още шест - чрез Кийфър Муур (27" и 40"), Кийрън Дауъл (32" и 42"), Джамал Лауи (37") и Джоузеф Уилямс (45").

През второто полувреме имаше едва един гол, отново на Дауъл, а разликата от осем попадения изравни постижението за най-резултатна победа в ерата "Чемпиъншип". Досега на върха еднолично бе Борнемут с 8:0 срещу Бирмингам Сити през 2014 година.

Уигън от своя страна записа най-голямата си победа за първенство, оставяйки в миналото 7:0 срещу Оксфорд Юнайтед през 2017 година, а Хъл Сити също стигна до рекорд. Или по-скоро антирекорд - близо век "тигрите" не бяха получавали 8 гола, като за последно нещо такова се е случило през 1911 година при 0:8 срещу Уулвърхемптън.

Така след 12 точки, които ще се изпарят от актива на домакините, те се намират на 12 точки от първия изпадащ в класирането... който е Хъл Сити.

До края на сезона в Чемпиъншип има още два кръга.