Япония успя да победи състава на Колумбия с 2:1 в първи мач от група "Н" на Световното първенство в Русия.

"Самураите" играха почти цял мач с човек повече, след червения картон на Карлос Санчес в началните минути на двубоя.

След равностойна първа част, азиатците успяха да се възползват от численото си превъзходство през втората и победиха съперника си, който бе смятан за фаворит преди двубоя.

Мачът започна ужасяващо за южноамериканския тим. Още в третата минута Осако се измъкна от колумбийската защита и остана очи в очи с Давид Оспина. Вратарят успя да спаси, но при последвалата добавка Карлос Санчес спря с ръка влизащата във вратата топка.

Това означаваше дузпа и червен картон за колумбийският халф.

Зад топката застана звездата на "самураите" - Шинджи Кагава, който бе точен за 1:0.

Макар и с човек по-малко, колумбийците заиграха по-активно от своя съперник и в 12-та минута Радамел Фалкао имаше добър шанс да изравни, но вратарят на Япония спаси.

Колумбия продължи да търси изравняването и го постигна в 39-та минута. Хуан Кинтеро изпълни пряк свободен удар по земя, с който изненада 35-годишния Ейджи Кавашима. Трябва да се отбележи, че и намесата на опитния страж можеше да бъде далеч по-добра.

Втората част започна с доминация на Япония. Играчите от Страната на изгряващото слънце търсеха второ попадение, докато Колумбия приемаше играта в своята половина.

В 55-та минута Осако навлезе в наказателното поле на южноамериканците и отправи добър удар, но той бе спасен от Давид Оспина. Три минути по-късно стражът отново трябваше да се намесва след технично изпълнение на Такаши Инуи.

С пропуск се отчете и Мая Йошида, а най-чистата ситуация се откри пред Хироки Сакай, който не успя да се разпише от отлична позиция.

В 73-та минута логичното все пак се случи и Япония стигна до втори гол. Юя Осако се извиси след изпълнение на ъглов удар и насочи отлично топката с глава, която влетя във вратата с помощта на страничната греда.

Звездата на Колумбия - Хамес Родригес, който влезе в игра в 60-та минута, имаше отлична възможност да възстанови равенството, но ударът му от добра позиция мина над вратата.

До края на мача колумбийците не успяха сериозно да застрашат вратата на Япония и започнаха Мондиала с разочароваща загуба.

Следващият мач на южноамериканците е срещу Полша, докато Япония ще играе срещу Сенегал.