Ливърпул удари тежко Барселона в изключителен мач, който отекна в европейския футбол.

Едно от нещата, които не убягна на феновете на "червените", както и на Жозе Моуриньо в студиото на канала Bein Sport. "Когато Ливърпул напада срещу трибуната "Коп", това е съвсем различен отбор. Особено в европейски вечери", каза Специалния.

И е прав. Трите гола, завършили потресаващия обрат снощи, бяха вкарани пред сектора с най-шумните фенове. На тази врата Джини Вайналдум заби в 54-а и 56-а минути, а в 80-ата Дивок Ориги оформи 4:0.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯТА СЪС СНИМКИ ОТ ВЕЛИКИТЕ ВЕЧЕРИ ПРЕД "КОП">>>

1977 г., Дейвид Феърклъф става символно име - късни голове пред "Коп" са асоциирани винаги с неговото попадение срещу Сент Етиен

Историята на "червените" в Европа е виждала достатъчно драми, велики вечери в евротурнирите и мачове, родили легенди и култови личности. И - а вие решете дали е случайно - седемте вероятно най-паметни чудеса на Ливърпул в турнирите са се превръщали в реалност точно пред "Коп".

Връщаме ви към тях със снимки и видео.

1976 г., Ливърпул - Брюж 3:2, финал за Купата на УЕФА

Мачът е първи финал за Купата на УЕФА, като тогава регламентът е двубоят за трофея да е на разменено гостуване. Белгийците повеждат с 0:2 до 15-ата минута и "Анфийлд" е в шок.

Домакините се вдигат след почивката - Рей Кенеди, Джими Кейс и Кевин Кийгън бележат за 6 минути между 59-а и 65-а, а обратът до 3:2 е завършен.

И трите гола са пред "Коп", а с 1:1 във втория мач, трофеят е за Ливърпул.

Embed from Getty Images

1977 ., Ливърпул - Сент Етиен 3:1, реванш от четвъртфиналите за Купата на европейските шампиони

Французите са фаворит след 1:0 в първия мач. Те са страхотен отбор и при 1:1 в 60-ата минута на реванша, на Ливърпул са му нужни два гола. Двубоят се помни с изключителна атмосфера, трибуните са пълни 3 часа преди началото, а - нечувано за онези години - сред 50-те хиляди има и поне 5 хиляди французи.

Късен гол на резервата Дейвид Феърклъф носи триумфа на домакините с 3:1, а името на рижавия нападател и това негово попадение стават символни в историята на клуба. "Момент "ала Феърклъф" в последните минути пред "Коп" - това се случва неведнъж в годините след онзи мач.

Ливърпул печели трофея за първи път в края на същия сезон.

2004 г., Ливърпул - Олимпиакос 3:1, групова фаза на Шампионската лига

Последен мач от групата, в който на Ливърпул му трябва победа с два гола разлика, за да се класира. Първото полувреме обаче завършва 0:1 с гол на Ривалдо и отпадането е близо. Тогава започва чудото. Резервите Нийл Мелър и Флоран Синама Понгол обръщат до 2:1, като и двамата днес не са известни с много повече в кариерите си.

Капитанът Стивън Джерард вкарва със страхотен шут в 87-ата минута - типичен "Феърклъф момент". И отново - и трите гола за обрата са пред "Коп"!

Ливърпул стига до финала и печели Шампионската лига същия сезон.

2009 г., Ливърпул - Реал Мадрид 4:0, осминафинал-реванш в Шампионската лига

"Червените" приемат колоса след победа с 1:0 в Мадрид и очакват да бъдат нападани през целия мач за обрат. Реал не мисли да се предава, но се оказва, че Ливърпул изиграва вероятно най-паметния си мач като надиграване на европейски гранд.

4:0, като второто полувреме е рецитал на Джерард, Торес и компания, а последните два гола са точно пред "Коп".

2004 г., Джерард след края на победния мач срещу Олимпиакос. Поредният голям обрат на Ливърпул

2016 г., Ливърпул - Борусия Дортмунд 4:3, четвъртфинал-реванш в Лига Европа

Незабравимо! След 1:1 в първия мач няма фаворит, отборите изглеждат напълно равностойни. Гостите повеждат бързо с 2:0, а после и с 3:1, като това е резултатът до 66-ата минута. На Ливърпул му трябват три гола. Трябва му чудо.

Фелипе Коутиньо и Мамаду Сако връщат две попадения и при 3:3 хърватинът Деян Ловрен забива с глава в добавеното време! И четирите гола на Ливърпул за обрата са пред "Коп". Един от най-зрелищните обрати в последните години в евротурнирите.

2018 г., Ливърпул - Манчестър Сити 3:0, първи четвъртфинал в Шампионската лига

Против всякаква логика, Ливърпул разбива фаворита в турнира с три гола за първите 30 минути. И трите - пред трибуната "Коп". "Червените" печелят и реванша с 2:1, а после достигат финала. Манчестър Сити в този момент води с 15-ина точки в Англия, като е сочен от повечето експерти за най-силен отбор в Европа. Победата на Ливърпул по такъв убедителен начин е тотална изненада. Тя се нарежда до онази над Реал, както и, разбира се, до случилото се във вторник вечер срещу Барса.

2018 г., Алекс Окслейд Чембърлейн бележи срещу Манчестър Сити - 3:0 в първите 30 минути! И всичките голове влизаха във вратата пред "Коп"

2019 г., Ливърпул - Барселона 4:0, полуфинал-реванш в Шампионската лига

Това е седмото чудо. След 0:3 в първия мач, малцина даваха шанс за обрат на отбора на Клоп. Особено пък без звездите в атака Мохамед Салах и Роберто Фирмино. Но се случи. При 1:0, трите гола за обрата паднаха след почивката.

Разбира се, пред трибуната "Коп"...

В добавка към седемте подбрани от нас паметни мачове, ето и още нещо любопитно. През 2005-а Ливърпул елиминира Челси на полуфинал в Шампионската лига с 0:0 в Лондон и 1:0 у дома. Реваншът бе белязан от победно попадение на Луис Гарсия още в началото, при което така и не се резбра мина ли топката голлинията с целия си обем.

"Призрачният гол", както е наричан и днес, също влезе пред трибуната "Коп".