Атлетико (Мадрид) нанесе първа загуба на Ливърпул през 2020-а, като го победи с 1:0 в първия осминафинален сблъсък от Шампионска лига.

Отборът на Диего Симеоне показа, че може да играе фантастично, когато залогът е голям и със завидна тактическа дисциплина ограничи опасните атаки на европейския шампион до минимум.

Ливърпул изглеждаше летаргичен и по нищо не показа, че е с 16 поредни победи във Висшата лига. Подобно на миналия сезон, отново ще разчита на домакински обрат, който да го дърпа напред в най-големия клубен турнир.

Защитата на мадридчани вгорчи живота на атаката на мърсисайдци, която до момента през този сезон изглеждаше неукротима. Това е първа загуба за титулярите на Ливърпул от 17 септември (0:2 от Наполи) и тя идва на стадиона, в който тимът на Клоп стана европейски шампион. Освен това селекцията допусна не една и две пробойни в отбрана, докато в другия край на терена такива за "лос колчонерос" нямаше. Съставът на Симеоне изпитва големи проблеми в испанското първенство, но днес показа защо никога не трябва да бъде отписван. Един негов гол на "Анфийлд" ще принуди съперника да търси три безответни.

Атлетико шокира англичаните буквално с първия си удар. След изпълнение на корнер топката се отби във Фабиньо и стана перфектна за Саул Нигес, който от непосредствена близост откри резултата. "Дюшекчиите" отново доказаха, че са смъртоносни на статични положения.

Ливърпул имаше изцяло инициативата в следващите минути, но Атлетико направи две много опаси атаки. При първата Андрю Робъртсън се намеси фундаментално преди удар на нападател, а при втората Алваро Мората видя как ударът му е спасен от Алисон. Това бе голям шанс за 2:0.

Едва в 36-ата минута дойде първата по-сериозна възможност за Ливърпул. Мохамед Салах отправи силен удар в наказателното поле, който се отклони в главата на Фелипе.

В края на първото полувреме Садио Мане можеше да получи втори жълт картон за удар с лакът срещу Вършалко, но съдията отсъди само фаул. Поради тази причина и поради физическото си състояние, сенегалецът беше сменен от Дивок Ориги на почивката.

Ливърпул започна по-активно и втората част, но Атлетико продължи да е много по-опасен на своите контраатаки.

След дълго владеене на топката и никакви опасности от Ливърпул, съперникът им създаде такава в 71-ата с далечен удар на Ренан Лоди, който мина покрай вратата. Гостите отвърнаха с опасен шут на Хендерсън, който също не намери целта.

В последните минути след излизането на Мохамед Салах Атлетико погледна далеч по-смело в атака и прати повече хора в предни позиции.

В продължението на срещата резервата Диего Коста пропиля перфектен шанс, като реши да стреля отдалеч вместо да изведе свой съотборник на чиста позиция.

Атлетико обаче триумфира, а реваншът на "Анфийлд" е на 11 март.