Над 20 000 зрители в храма на футбола, “Уембли”, видяха динамичен и напрегнат финал за Купата на Англия, който завърши с минимален, но напълно достатъчен триумф за Лестър срещу Челси - 1:0.

Това несъмнено се нарежда точно до триумфа на клуба в Премиър лийг през 2016 година, що се касае до успехите на отбора. Лестър бе единственият от всички 24 отбора, ставали шампиони на Англия, които не бяха вдигали Купата.

Най-голямата публика на мач във Великобритания от началото на пандемията видя как “лисиците” за първи път в историята си спечелиха най-стария футболен турнир в света. Досега отборът имаше четири загубени финала - нещо, с което нито един друг тим не може да се “похвали”, но сега най-сетне успя да триумфира.

В 140-то издание на легендарния турнир.

През първото полувреме нямаше кой знае колко опасности и пред двете врати, но темпото бе високо. Челси бе по-близо до гол, когато Тиаго Силва центрира опасно след 30 минути футбол, но двама негови съотборници се разминаха с топката. Проливният дъжд, завалял над “Уембли”, направи нещата още по-интересни, но до почивката попадения нямаше, а Брендън Роджърс извърши принудителна смяна - заради контузия на Джони Еванс.

Шедьовър от голяма дистанция на Юри Тилеманс се оказа разликата между двата отбора днес. Белгиецът отбеляза единственото попадение, оказало се победно, с бомбен изстрел в 63-ата минута - 1:0.

Ако някой има също толкова голяма заслуга за триумфа, колкото и Тилеманс, това определено е Каспер Шмайхел. Вратарят на Сити направи две невероятни спасявания през второто полувреме - първо след удар от няколко метра, а след това и след по-далечен шут на Мейсън Маунт.

В 89-ата минута мечтата на “лисиците” сякаш бе на път да се изпари, след като Бен Чилуел центрира отляво, а бившите му съотборници Чаглар Союнджю и Уес Морган направиха така, че топката да се озове в собствената им мрежа. Радостта на “сините” обаче бе кратка, след като консултация с ВАР доведе до отмяна на изравнителния гол.

В петте минути продължение Лестър се бранеше смело и в крайна сметка стигна до първата си купа.