ЦСКА стигна до много изгоден турнирен резултат в първия си мач в Евротурнирите през тази година.

"Червените" победиха латвийския "Рига" на "Българска армия" с 1:0 в първия си официален двубой за сезона и дебютът на новия треньор Нестор Ел Маестро.

Единственото попадение в срещата вкара бразилецът Тиаго Родригес с красив шут от далечна дистанция в началото на второто полувреме. "Червените" доминираха в двубоя, но могат и да благодарят на вратаря си Витаускас Черниаускас, който направи две великолепни спасявания.

Първата победа в Европа от осем години насам обаче бе заслужена.

Снимка: Bulphoto

В осмата минута Черниаускас се намеси по невероятен начин след удар от непосредствена близост на Иван Ленин.

В 20-а удар на Рубен Пинто след прострелно центриране на новото попълнение Жоржиньо бе спасен на другата врата.

ЦСКА изцяло взе инициативата след това, но подобно на много свои домакинства през миналия сезон, отново се затрудняваше да създаде реални голови положения.

Това най-вече се дължеше на липсата на изявен централен нападател след продажбата на Фернандо Каранга.

Латвийците очаквано разчитаха на физическото си превъзходство и играха твърдо, което им подсигури нулево равенство до полувремето.

Във втората част обаче си пролича кой е по-класният от двата отбора. В 49-а минута Тиаго даде повод на "Българска Армия" да изригне след фантастичен шут отдалеч, с който не остави шанс на литовския вратар - 1:0.

Това бе един от малкото начини, с които "червените" можеше да преодолеят сгъстената отбрана на съперника, поне докато той още бе свеж.

Последва страхотен шанс за "Рига". Черногорецът Милан Вушурович видя как силният му удар е спасен по брилянтен начин от Черниаускас с една ръка. Това бе втора страхотна намеса на литовския страж.

След 70-а минута "Рига" наложи волята си и се настани по-трайно в половината на ЦСКА, но "червената" отбрана се справяше с центрираните топки.

В 86-а минута резервата Джеси проби отдясно и даде добър пас към Жоржиньо, но от перфектна позиция новото попълнение не успя да стреля чисто.

ЦСКА направи няколко добри контраатаки в последните минути, но се провали в решителното подаване. Краят бе спокоен за "червените" и те успяха да задържат топката. Съперникът се примири с минималната загуба, която обаче прави ЦСКА абсолютен фаворит за крайния успех. Реваншът е точно след седмица.

Съставът на ЦСКА срещу "Рига": Витаускас Черниаускас, Николай Бодуров, Борис Секулич, Божидар Чорбаджийски, Джеферсон, Кристиян Малинов, Велизар Антов, Рубен Пинто, Тиаго Родригес, Жоржиньо (Томислав Йорданов), Рафаел Енрике (Едвин Джеси)