Националният футболен тим на Швеция се класриа за своето шесто поредно Европейско първенство.

Скандинавците спечелиха директния сблъсък срещу Румъния с 2:0 в Букурещ, което им осигури второто място в група "F".

От няколко дни из цяла Румъния цареше огромно вълнение. Очакванията бяха за успех, но пълните трибуни на "Арена Национала" останаха разочаровани, като изключим около две хиляди ентусиазирани "викинги".

Шведите тотално надиграха своя противник, особено през първата част, когато паднаха и двата гола. Резултатът откри ветеранът Маркус Берг, а Рон Куаисон удвои.

При преднина от два гола, гостите много умно доиграха срещата, като нито за миг не изглеждаше, че румънците са способни на чудо.

Десетина минута преди края на срещата, главният съдия я прекъсна заради расистки скандирания, подобно на случая между България и Англия преди месец.

Младият Александър Исак, който е от еритрейски произход, се оплака на съдията, че е обиждан на расистка основа. Дикторът на стадиона предупреди домакинските фенове, които до края на мача не спряха да освиркват шведското крило, но без расистки звуци.

Снимка: АР/БТА

В другия мач от тази група, лидерът Испания разпиля Малта със 7:0.

"Ла Роха" нямаше никакъв проблем с постигането на успеха, за който се разписаха седем различни играчи.

Алваро Мората откри, а Санти Касорла, който бе пред спиране с футбола, вкара първи гол за националния тим от 4 години насам.

През втората част по гол вкараха Пау Торес, Пабло Сарабиа, Дани Олмо, Жерар Морено и Хесус Навас.

Мачове се играха и в група "D", където Дания разби Гибралтар с 6:0, а Швейцария се измъчи с Грузия, но измъкна минималното 1:0.

В тази група лидер е Дания с 15 точки, но за "викингите" предстои решителен срещу Ейре в Дъблин, където евентуална загуба ще ги откаже от Евро 2020.

Швейцария пък е на второто място, но "кръстоносците" имат мач с Гибралтар, който по всяка вероятност ще спечелят и ще се поздравят с място сред най-добрите на континента.

В мач без никакъв смисъл в група "J", Италия рабива Босна и Херцеговина с 3:0 като гост.