Младежите на България изиграха наистина добър мач и надиграха съперниците си от Полша, но за съжаление не успяха да спечелят гостуването си от еврoквалификациите в Гдиня, завършило 1:1. Победа днес щеше да доближи талантите ни до участие на шампионата през 2021 година, докато сега шансовете им са илюзорни. Към момента "лъвчетата" са трети в групата с 15 точки, "дружина Полска" е на второ място със 17, а сигурен победител е Русия с 23.

Домакините влязоха в мача изключително агресивно, като в първите десет минути лекарският екип на България на два пъти влиза на терена, а Александър Димитров бе принуден да направи смяна. Георги Русев напусна в седмата минута, за да бъде заменен от Здравко Димитров - излизането му дойде точно след едно от твърдите влизания на поляците.

Снимка: Facebook Team Bulgaria

Този ход не взе страха на "лъвчетата", а дори напротив - те отговориха на здравата игра на съперника с футбол. Доминик Янков бе двигател на почти всичко креативно напред за България, като редовно бе с по няколко поляци на гърба си и намираше съотборниците си в чудесни позиции.

Родните национали имаха няколко добри шанса в началния четвърт час, но всички те бяха осуетени от вратаря на домакините Камил Грабара - шут от дистанция на Илия Юруков, както и удар на Калоян Кръстев, изведен от Янков очи в очи със стража. Двете по-сериозни опасности за домакините преди почивката дойдоха след идентични ситуации - пробиви от фланга по крайната линия и центриране в наказателното поле.

Усилията и добрата игра на българите дадоха резултат в 41-ата минута, когато резервата Здравко Димитров откри резултата. Той финтира прекрасно трима полски защитници, а след това с шут от дъгата на наказателното поле отбеляза красив гол за 1:0.

Футболистите на България продължиха да надиграват съперника и след началото на второто полувреме. Димитров можеше да отбележи втори гол от сходна като при първия ситуация, елиминира няколко поляци с лекота, а Грабара със сетни усилия прати топката в корнер.

Малко след това обаче дойде и изравнителното попадение на Полша, което стана факт след ситуация, която в последно време се превърна в кошмар за мъжките национали, а не за младежите - корнер. Центриране попадна в Патрик Климала, който с шут опита да счупи напречната греда, а топката се озова в Бартош Бида, който я бутна в мрежата между страничния стълб и Ангел Лясков - 1:1.

Секунди преди това пред Янков се бе открила чудна възможност за гол, но той не я използва добре.

В оставащите малко над двадесетина минути българите опитаха всичко, ала не успяха да реализират отново. Краят дойде при 1:1, като в последните секунди на добавеното време Андреа Христов стреля опасно, само за да се стигне до ново спасяване.

Сценариите пред българите:

- равенство на Полша - Латвия и наша победа ни правят втори, а след елиминирането на резултатите срещу последния (латвийците), ще имаме 14 точки.

- победа на Латвия в Полша и наш успех у дома срещу естонците пак ни прави втори, но вече ще сме с 12 т., след като Естония ще е последна в групата.

- Победа на поляците или наш неуспех да бием Естония ни елиминират.

Ако сме втори, шансове остават теоретично, особено, ако съберем 14 т. При 12 почти сигурно няма да сме претте най-силни втори тимове.

Съставът на България до 21 години: Даниел Наумов (ЦСКА 1948), Виктор Попов (Черно море), Андреа Христов (Славия), Петко Христов (Про Верчели), Ангел Лясков (Олимпия-Любляна), Илия Юруков (Левски), Валентин Антов (ЦСКА), Доминик Янков (Лудогорец), Георги Русев (ЦСКА 1948), Калоян Кръстев (Славия), Станислав Иванов (Левски).

Като резерви влязоха: Здравко Димитров (Левски) вместо Русев, 7 мин. Илиан Илиев (Черно море) вместо Юруков, 77 мин. Асен Чандъров (Академика-Румъния) вместо Антов, 86 мин. Тонислав Йорданов (ЦСКА) вместо Янков, 86 мин. Мартин Минчев (Спарта-Прага) вместо Ст. Иванов, 86 мин.