Левски продължи възхода си в Първа лига с победа в едно от класическите дербита на родния футбол.

"Сините" победиха Ботев (Пловдив) с 2:0 на "Герена", като поне временно нахлуха в първата шестица на класирането, заемайки именно шестото място.

Нещо, което беше немислимо при идването на Станимир Стоилов в началото на сезона, когато Левски бе в дъното на класирането и имаше втората най-слаба отбрана в елита на България.

Днес обаче Левски е в серия от пет поредни мача без допуснат гол, което праща тима временно само на 4 точки от място в тройката. А това със сигурност изглеждаше немислимо постижение преди на "Герена" да се завърне треньорът Станимир Стоилов.

Също така трябва да отчетем, че особено първите 45 минути на днешния двубой, бяха най-силните за Левски не само през сезона, но може би от началото на финансовите проблеми в клуба пред почти две години.

Ботев от своя страна пък затвърди тенденцията през сезона да прави много силни и впечатляващи мачове на базата си в квартал Коматево, но когато излезе извън Пловдив представянето да е разочароващо.

Огромно влияние оказа и перфектното начало на мача за Левски, защото още в шестата минута централният бранител Гьоко Зайков се извиси над отбраната на Ботев и с глава прати топката във вратата за 1:0.

До края на полувремето играчите на Ботев изглеждаха доста объркани по терена и просто нямаха отговор на агресията в "синьо", която доведе до още няколко интересни положения в полза на домакините, завършили обаче без гол.

Снимка: БТА

С началото на втората част треньорът Азрудин Валентич промени схемата и вкара допълнителен човек в средата на терена за Ботев, което даде резултат.

Па Конате се озова сам срещу Николай Михайлов, но не уцели вратата в най-чистото положение в мача изобщо.

Снимка: БТА

Постепенно обаче Левски отново взе контрола над мача, а 10 минути преди края всичко в мача бе решенто от Борислав Цонев.

Грешка при изнасянето подари топката на Здравко Димитров, който асистира на Цонев за 2:0.

Така заслужените три точки от мача отидоха при играчите на Левски, които със сигурност ще трупат все повече увереност с мачове като този.