Манчестър Сити се окичи с пореден трофей и за втора поредна година спечели "Къмюнити Шийлд".

Английският шампион победи Ливърпул с 6:5 след изпълнение на дузпи, като в редовното време зрелището на "Уембли" завърши наравно 1:1.

Отличието бе седмо за "гражданите" на домашната сцена от май 2018-а и общо шесто за "Къмюнити Шийлд".

Двата тима, които през миналия сезон водеха изключително драматична борба за титлата показаха, че и през тази, голяма разлика между тях няма да има.

Мачът бе интригуващ, а двата тима си размениха по едно полувреме. Докато Сити бе по-активният тим през първата част и владееше инициативата, то втората принадлежеше изцяло на Ливърпул.

Мърсисайдци изравниха, нацелиха две греди, а в последните секунди Кайл Уокър героично трябваше да чисти от голлинията, за да се стигне до дузпите, спечелени от Манчестър Сити.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

Двубоят започна с по едно опасно положение и за двата тима, а в 10-ата минута Пеп Гуардиола получи неприятни новини, защото Лирой Сане се контузи.

Настроението на "гражданите" обаче бързо се подобри, защото докато немският национал бе извън терена и получаваше лекарска помощ, съотборниците му успяха да поведат.

Кевин Де Бройне свали топката с глава, а капитанът Давид Силва я продължи с пета, за да се озове тя в Рахим Стърлинг. Английският национал я насочи във вратата, а за гола спомогна и неубедителната намеса на Алисон.

До края на полувремето Стърлинг имаше още един отличен шанс за гол, а двата тима показаха доста неточности в отбрана, но Сити все пак контролираше играта и удържа аванса.

Втората част бе коренно различна, а сериозното предимство в нея бе за Ливърпул.

Мърсисайдци ицелиха две греди чрез Ван Дайк и Салах, като при ударът на холандеца топката тупна на голлинията, но не я премина с целия си обем.

След двете греди Стърлинг пропусна чудесна възможност да реши всичко с втори гол за Сити, но излязъл сам срещу вратаря се забави, а до себе си имаше два съотборника.

Това се оказа фатално, защото малко по-късно Ливърпул стигна до заслужения изравнителен гол.

Върджил Ван Дайк се отчете с асистенция, сваляйки топката към партньора си в отбраната Жоел Матип, който вкара за 1:1.

До края Ливърпул дори натисна в търсене на пълен обрат, но удари на Кейта и Салах не намериха целта, а в последната секунда Кайл Уокър изчисти топката от голлинията.

Така сблъсъкът трябваше да се решава с дузпи, при които Манчестър Сити бе по-добрият тим.

"Гражданите" вкараха и петте си изпълнения, докато пропуск за Ливърпул направи Вайналдум.