Локомотив Пловдив е в третия квалификационен кръг на Лигата на конференциите!

Вицешампионът на България триумфира с 3:2 след дузпи в Чехия, след като преди това Словачко спечели в редовното време с 1:0 и изравни общия резултат. В герой за пловдивчани се превърна националният вратар Илко Пиргов, който спаси първите три наказателни удара на домакините и доказа, че е майстор под рамката при тези изпълнения. Лукас Салинас и Емил Янчев изпуснаха за "смърфовете", но това не се оказа фатално.

Така за втори път през деня дузпите и по-конкретно вратар донесоха радост на българския футбол, след като по-рано ЦСКА триумфира в Латвия по същия начин благодарение на Густаво Бусато. Победата на Локомотив праща тима в третия кръг срещу датския гранд Копенхаген, който се разправи с беларуския Торпедо (Жодино) след общ резултат 9:1.

Локото за трета поредна година отстранява първия си съперник в евротурнирите, след като през 2018-а изхвърли Спартак Търнава, а година по-късно същото се случи с Искра. Заслугата сега е не само на вратаря Пиргов, но и на треньора Александър Тунчев, който накара играчите си да играят много компактно в реванша. Словачко доминираше в по-голямата част от сблъсъка, но успя да стигне само до едно попадение благодарение на отбраната на Локо. Похвала заслужават и феновете на Локо, които събраха група на трибуните да подкрепя тима в Чехия, въпреки че беше забранено влизането на гостуваща агитка.

Мачът започна с натиск на Словачко и множество центрирания пред Пиргов, които създаваха суматоха в обраната. Тази тенденция продължи през първата половина на откриващата част. В 14-ата минута след едно изпълнение на ъглов удар Властимил Даничек стреля с глава, но Пиргов легна и спаси. На другата врата Лукас Салинас проби през фланга, но стреля твърде леко в ръцете на Филип Нгуен.

За жалост в 26-ата минута Словачко изравни в общия резултат. Даничек получи от свой съотборник в наказателното поле от свой съотборник и се нуждаеше само от едно докосване, за да прати топката във вратата на Луков.

В началото на втората част Словачко имаше ранен шанс за втори гол, но удар на Лукас Садилек от малък ъгъл бе париран от Пиргов.

В 61-ата минута домакините направиха много хубава бърза атака, която завърши с неточен удар на Ригино Сисилия. Нападателят от Кюрасао направи грешка, тъй като не видя двамата непокрити свои съотборници. Три минути след това Словачко направи голям пропуск. След центриране от корнер централният защитник Станислав Хофман от непосредствена близост стреля право в тялото на Пиргов. Голям късмет за пловдивчани.

Последваха по-силни минути за Локомотив и удар на Димитър Илиев с глава след центриране от фаул, който бе спасен прекрасно от вратаря Нгуен.

В 87-ата минута Словачко по чудо не вкара чрез резервата Влацлав Юречка, но имаше и засада в ситуацията. В ответната атака Бирсент Карагерен прати топката в мрежата, но и той бе в нередовна позиция. Съдийската бригада си свърши работата перфектно.

В последните минути на редовното време Локомотив Пловдив отново опита да нанесе късен победен удар, но не успя, въпреки че имаше два шанса. Удар на Георги Минчев от малък ъгъл бе спасен, а след това нападателят се размина с остро центриране на Карагерен.

В първото продължение Словачко бе по-активният отбор и стигна до най-изгодното положение. Даниел Холзер се втурна от фланга към центъра и получи. Стреля веднага, но ударът му по земя бе укротен от Пиргов.

Второто продължение Локо бе малко по-активният отбор и погледна в предни позиции. Един удар на Петър Витанов се оказа твърде слаб за вратаря.

Дузпите за Словачко: Даничек пропусна, Холцер пропусна, Кохут пропусна, Юречка вкара, Кадлец вкара

Дузпите за Локомотив: Илиев вкара, Салинас пропусна, Руан вкара, Янчев пропусна, Карагерен вкара