Арсенал постигна победа с 3:1 над Уест Хям в лондонското дерби на "Емирейтс Стейдиъм" в среща от 16-ия кръг на Висшата лига, който се игра на "Боксинг дей".

"Артилеристите" трябваше да правят обрат през второто полувреме, след като изоставаха с 0:1, но продължиха добрата си форма от периода преди световното първенство. Те бяха наблюдавани и от дългогодишния си мениджър Арсен Венгер, който присъстваше на "Емирейтс" за първи път от четири години.

Възпитаниците на Микел Артета постигнаха 13-а победа в 15 мача от лигата и вече имат 40 точки, като водят със седем на втория Нюкасъл. Манчестър Сити, който е с мач по-малко, е на осем точки дистанция.

Арсенал вкара топката във вратата още в петата минута, но попадението на Букайо Сака беше отменено заради засада на Еди Нкетия малко преди попадението.

Вместо "артилеристите" да водят, те изостанаха в резултата, тъй като в 24-ата минута Уест Хям получи дузпа заради шпагат на Уилям Салиба срещу Джаред Боуен. Положението бе спорно, тъй като контактът бе минимален, но от бялата точка Саид Бенрахма бе точен за 1:0.

В края на полувремето съдията Майкъл Оливър отсъди дузпа и за Арсенал заради игра с ръка на Аарън Кресуел, но след разглеждане с ВАР правилно отмени решението си, тъй като топката се удар само в главата на играча.

Негативният развой не смути домакините и те заиграха много по-ефективно през втората част. Стигнаха до изравняване в 53-ата минута след голяма доза късмет. Маритн Йодегор опита удар, но изпълнението му бе толкова лошо, че се превърна във фантастичен пас за Букайо Сака, който веднага след това вкара сам срещу вратаря.

Само пет минути по-късно обратът стана пълен, когато Гранит Джака подаде на Габриел Мартинели и бразилецът направи финт преди да стреля силно от малък ъгъл, преодолявайки Лукаш Фабиански. Бившият страж на "артилеристите" определено разочарова с намесата си, тъй като пусна топката в близкия си ъгъл.

Шоуто с марка Арсенал продължи с гол в 69-ата минута, когато след многоходова комбинация Еди Нкетия направи страхотно обръщане и стреля по земя в далечния ъгъл за 3:1.

Загубата за "чуковете" на Дейвид Мойс означава 16-о място в класирането с 14 точки, само на една от зоната на изпадащите.