Франция победи България с 3:0 пред 5000 души на "Стад дьо Френс" в контролна среща, която беше генерална репетиция за световните шампиони преди началото на Евро 2020.

Родният национален тим на Ясен Петров изненада с мъжка игра и самочувствие срещу един от най-силните отбори в света, но не съумя да запази мрежата си чиста. С гол на Антоан Гризман през първото полувреме и два на Оливие Жиру в края на мача французите стигнаха до очакван успех.

Контролата бе трета поредна за България в рамките на няколко дни и последва равенството срещу Словакия (1:1) и загубата от Русия (0:1). Представителният ни тим нямаше какво да губи в Париж и даже напротив - натрупа ценен опит срещу играчи като Килиан Мбапе, Карим Бензема, Пол Погба, Н'Голо канте и т.н. Селекционерът на "петлите" Дидие Дешан пусна най-силния си състав в началото.

Най-добрият играч на България бе вратарят Даниел Наумов, който направи 5-6 страхотни спасявания, най-вече срещу суперзвездата Мбапе. Показа, че е най-добрият към момента на този пост и може да се разчита на него вбъдеще. Иначе нашите играха почти изцяло в защита, което бе очаквано. Французите отправиха общо 20 удара, докато България се отчете с един. Той бе много опасен и дойде при резултат 0:1, когато Карагерен бе на сантиметри от това да изравни. В края на мача защитата ни рухна и Жиру добави два гола към по-ранния на Гризман.

Снимка: AP/БТА

В първите десетина минути на срещата нашите стояха много добре на терена и се защитиха умело от първите стремглави атаки на съперника. Първият по-сериозен удар от Франция дойде в 11-ата минута, когато Бензема стреля по земя покрай вратата. Малко след това Даниел Наумов направи хубаво спасяване след шут на Мбапе по земя, който бе коварен, тъй като топката мина между краката на Антов.

В 19-ата минута Бензема получи хубав пас от Погба зад защитата и контролира топката, но след това ударът му бе високо над вратата.

След това в няколко минути българите показаха, че имат самочувствие и погледнаха към вратата на съперника. Създадоха напрежение пред вратата на Юго Лорис с няколко статични положения.

В 27-ата минута Даниел Наумов направи второто си впечатляващо спасяване след удар на Мбапе в ситуация, в която не бе отсъдена засада.

В 29-ата минута Франция поведе със страхотно попадение. Удар на Мбапе рикошира в Турицов и последва странична ножица на Антоан Гризман, а след това и нещо като добавка от главата на Ивайло Чочев - 1:0.

В 38-ата минута Карим Бензема напусна принудително терена след контузия в бедрото, която бе породена от сблъсък с Иван Турицов.

Секунди след това Даниел Наумов направи третото си фантастично спасяване. Мбапе финтира двама защитници и намери Гризман, който не успя да преодолее българския страж със силен удар. Вратарят на ЦСКА 1948 класно отклони топката над вратата. В 44-ата минута и Жиру пробва рефлекса на Наумов, но резултатът бе същият.

В началото на второто полувреме Наумов отново се прояви, спасявайки фалцов удар на Мбапе. След това обаче срещата придоби пешеходно темпо в рамките на около 15-ина минути. Честите смени също накъсаха играта, което до голяма степен бе в наш интерес. Мбапе имаше няколко шанса да покачи резултата, но мерникът му продължи да не е достатъчно точен.

В 68-ата минута резервата Лука Дин отправи силен удар, но Наумов отново бе на мястото си и отрази.

В 79-ата минута България имаше златен шанс да изравни резултата след добра работа на Димитър Илиев и Бирсент Карагерен по фланга. Последният имаше перфектна позиция за стрелба, но топката мина до гредата.

Ситуацията стресна французите и те вдигнаха оборотите, за да стигнат до втори гол в 83-ата минута. Оливие Жиру изпревари защитниците след остро центриране на Бенжамен Павар и отклони топката във вратата.

В последната минута на редовното време Франция стигна до трето попадение. Бен Ядер намери Жиру и той от лесна позиция вкара второто си попадение.