Порто победи Рома с 3:1 на "Ещадио до Драгао" след продължения и с общ резултат 4:3 се класира за четвъртфиналите в Шампионска лига за първи път от 2015 година.

"Драконите" триумфираха след фантастичен за гледане мач, който влезе в допълнителни 30 минути след 2:1 за тях в редовното време.

Разглеждане на ВАР в 117-та минута след груба грешка на Алесандро Флоренци, който задържа съперник в наказателното поле, принуди Джунейт Чакър да отсъди дузпа за домакините. Тя се оказа решаваща и дойде след непростим пропуск на Един Джеко за "вълците" секунди по-рано.

Срещата беше много напрегната и си личеше, че двата тима са с изравнени възможности. Може би домакинският фактор се оказа решаващ, какъвто бе случаят и в първия мач.

Тимовете се редуваха да атакуват и не искаха да оставят нищо на случайността от първата до последната минута. Порто бе малко по-активен в началните минути и стигна до гол в 25-тата. В контраатака Муса Марега нахлу в наказателното поле и даде асистенция на Тикиньо.

Рома обаче изравни от дузпа в 37-та минута. Тя бе отсъдена за нарушение на Едер Милитао срещу Диего Пероти. Зад топката застана опитният Даниеле Де Роси, който вкара на Икер Касияс. Все едно мачът се играе преди 10 години... само че Де Роси се контузи минути по-късно и напусна терена.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

През втората част Порто се втурна в атака и направи пропуски, като най-големият бе на Тикиньо с глава. Робин Олсен пък трябваше да се разтегне максимално след удар по земя на Марега.

В 52-та минута "драконите" стигнаха до важния гол. Марега се разписа отблизо след перфектно центриране на Хесус Корона. До края на 90-те минути Олсен трябваше да прави още едно спасяване.

В продълженията отборите не чакаха нещата да се случат сами. В 111-та минута Джеко финтира защитник и стреля в космоса от непосредствена близост. Този пропуск ще бъде в кошмарите му в следващите дни.

Така се стигна до 113-та минута, когато Флоренци дръпна за фланелката Фернандо и това не остана незабелязано от ВАР съдиите. Джунейт Чакър разгледа ситуацията и след голямо колебание отсъди дузпа. Алекс Телес пое отговорност и реализира, за да взриви стадиона.