Тотнъм оглави класирането в английското първенство. "Шпорите" победиха Манчестър Сити с 2:0 в съботното дерби в програмата на Висшата лига, като срещата, играна пред празните трибуни на "Тотнъм Хотспър Стейдиъм" в столицата Лондон бе абсолютен шедьовър в стил "Жозе Моуриньо".

Специалния се справи със селекцията на Пеп Гуардиола чрез запазената си марка - изключително дисциплинирана и добре подредена защита, допълнена от убийствено ефективни контраатаки. Именно след две скоростни нападения дойдоха и двата гола на домакините, вкарани от Хюн Мин Сон и резервата Джовани Ло Селсо - по един във всяко от полувремената.

Снимка: АР/БТА

Спърс откриха резултата още с първия си изстрел по посока на вратата на Едерсон. В петата минута Танги Ндомбеле даде прехвърлящ извеждащ пас от средата на терена към Сон, който с лекота надбяга неособено добре ориентираната защита на гостите, за да пусне топката покрай противниковия страж за 1:0. Малко след това гол на Хари Кейн бе отменен заради засада, а в 27-ата минута попадение на Сити също не бе зачетено, макар и по друга причина.

Габриел Жезус овладя на гърди центриране в наказателното поле, след което отклони към Аймерик Лапорт, който отбеляза с наистина хубав удар. След справка с ВАР обаче Майк Дийн отмени този гол, защото повторенията показаха, че бразилската деветка на гостите е играл с ръка преди да асистира на испанския си съотборник.

Тимът от Манчестър разчиташе предимно на неуспешни опити по крилата, както и на качествата на Кевин де Бройне, който се нагърбваше с цялата отговорност, но без особено голяма ефективност днес.

Сон бе близо до втори гол след малко повече от час игра, когато преодоля излезлия извън наказателното поле Едерсон, но си поведе топката прекалено силно и опасността отмина.

Две минути по-късно дойде и вторият гол за Тотнъм. Хари Кейн пробяга необезпокоявано двадесетина метра през центъра на терена, даде майсторски пас по земя наляво към Ло Селсо, а той от своя страна пусна топката между краката на Едерсон за 2:0 в 65-ата минута. Аржентинецът се бе появил в игра едва 35 секунди по-рано!

Това бе девета асистенция в девет мача за Кейн в първенството този сезон.

Гостите от Манчестър продължиха да доминират във владението на топката в остатъка от мача, но това не бе от значение, защото така и не успяха да намерят начин да преодолеят перфектната защита на съперника.

В последната минута на срещата Юго Лорис бе тестван след удар с глава отблизо, но показа завиден рефлекс и спаси, запазвайки сухата си мрежа.

Жозе Моуриньо за първи път в кариерата си печели два поредни мача срещу отбор, воден от Пеп Гуардиола. Тотнъм победи и при предишната среща между двата тима, при това отново с 2:0. Спърс ще нощуват начело на класирането за първи път от август 2014 година насам.

Столичани имат 20 точки след 9 мача, докато манчестърци са с осем по-малко, но и един мач по-малко.