Пред погледа на Христо Стоичков ЦСКА отново доказа, че е отбор, който може и знае как да постига подвизи в европейските клубни турнири.

"Червените" по изключително драматичен начин отстраниха чешкия Виктория (Пилзен) след 3:0 под проливния дъжд на "Васил Левски" в мач, който стигна до продължения. Хората на Стойчо Младенов победиха в редовното време с 2:0, а в заключителната 119-ата минута с човек по-малко стигнаха и до трети гол, който да ги класира за груповата фаза на Лигата на конференциите.

ЦСКА го постигна с човек по-малко на терена и след загуба с 0:2 от Виктория в първия мач като гост. Шумната публика на националния стадион видя страхотен обрат, в който треньор и играчи не случайно преди мача твърдяха, че вярват.

Столичният тим ще играе в груповата фаза на новия европейски клубен турнир и последва примера на Лудогорец, който заслужи място в групите на Лига Европа. Така България отново ще има два отбора с европейски футбол поне до края на годината.

Снимка: Bulphoto

Мачът се разви по мечтан начин за "армейците". Греъм Кери откри резултата през първата част, Георги Йомов вкара втори гол през втората за 2:0. Стигна се до продължения, в които Жорди Кайседо си изкара червен картон, но въпреки това в 119-ата минута Юрген Матай реализира и донесе крайния успех за ЦСКА. Инфарктен, но заслужен триумф.

ЦСКА за втора поредна година е в групова фаза, след като отстрани три поредни съперника - литовския Лиепая, хърватския Осиек и сега чешкия Виктория. В тези мачове клубът показа много качества в офанзивен план, но най-вече непримирим дух, който е най-важното качество в елиминационни сблъсъци. Жребият за груповата фаза на Лигата на конференциите е в петък вечер.

Днешната среща започна с много агресия на "червените", но първият добър шанс бе за гостите в четвъртата минута. Томас Чори пробяга сериозно пространство и се откъсна зад защитата, но ударът му по земя бе спасен от Густаво Бусато.

ЦСКА отговори подобаващо в шестата минута - с попадение. Яник Вилдсхут пусна пас към Греъм Кери и той от малък ъгъл разстреля вратаря на чехите, за да зарадва феновете под проливния дъжд.

В 20-ата минута Пилзен направи опасна атака и след центриране от ляво Джон Москера стреля с глава, но Бусато отново бе на място и боксира топката.

В 28-ата минута Кери и Вилдсхут отново комбинираха помежду си, когато след двойно подаване имаше шанс за удар, но вратарят Хрушка реагира бързо и улови.

Пет минути преди края на полувремето Виктория вкара топката във вратата, но попадението бе отменено. Москера се пребори с Турицов и подаде на Шулц, който реализира, но при играта на колумбиеца топката бе напуснала очертанията на терена.

В 55-ата минута ЦСКА направи много хубава акция. Брадли Мазику свърши добра работа между няколко съперници и подаде на Георги Йомов, който центрира перфектно към Вилдсхут. Последва акробатичен удар на нидерландеца в аут от много изгодна позиция.

В 63-ата минута ЦСКА стигна до своя заслужен втори гол. Георги Йомов проби през центъра и след известна доза късмет топката се върна при него след опит за пас, но последва страхотен шут на бившия играч на Славия в ъгъла за 2:0. При удара също се получи рикошет в бранител.

"Червените" бяха много близо до това да поведат в общия резултат в 83-ата минута. След центриране на Йомов Жорди Кайседо изпревари вратаря и трима защитници на Виктория за да отиграе с глава, но топката мина на сантиметри от страничната греда.

До края на редовното време двата тима не искаха да рискуват драматично отпадане и играха по-предпазливо. До нови опасни ситуации не се стигна и дойде време за продължения.

В тяхното начало след разбъркване в наказателното поле на ЦСКА топката стигна до Матей Хибс, който стреля от непосредствена близост, но уцели съотборника си Москера и бе отсъдена засада. Ако колумбиецът не беше там, ставаше страшно за "армейците".

В 111-ата минута ЦСКА остана с червен картон след ненужен груб фаул на нападателя Жорди Кайседо, който доведе до втори жълт картон.

В крайна сметка ЦСКА стигна до крайния успех по-възможно най-драматичния начин. В 119-ата минута след центриране от фаул Жеферсон отклони с глава и на далечната греда Юрген Матай се хвърли и вкара с глава.

ЦСКА: 1. Бусато, 19. Турицов, 26. Антов, 2. Матей, 18. Мазику, 15. Вион, 3. Жеферсон, 10. Йомов, 8. Кери, 30. Вилдсхут, 9. Кайседо

ВИКТОРИЯ (ПИЛЗЕН): 16. Хрушка, 14. Резник, 35. Каша, 4. Перница, 24. Хавел, 39. Яношек, 50. Ба Лоуа, 31. Шулич, 20. Буча, 18. Мускера, 15. Чори