На 15 ноември около 21 часа българско време във Финландия се случи нещо историческо.

На стадиона в Хелзинки, който побира 10 хиляди души, страната се класира за първо участие на голям футболен форум след убедителната победа над Лихтенщайн с 3:0.

Успехът в онзи мач сам по себе си не бе изненадващ, но доведе до еуфория след фантастичното представяне на националния отбор в група с тогавашния си съперник, Италия, Гърция, Босна и Херцеговина и Армения.

Радостта след последния съдийски сигнал беше симпатична и напълно заслужена. Феновете нахлуха на терена и прегръщаха своите любимци, които далеч не са суперзвезди в европейския футбол. Имат само един по-популярен играч в лицето Теему Пуки, който е голаджия на новака във Висшата лига на Англия Норич. От миналото помним Яри Литманен и Сами Хюпия.

Трудно е да не направим съпоставка с българския национален отбор. Финландия, страна в спорта известна повече с автомобилните си състезатели и майсторите в ските, ще играе голям футболен форум, преди ние да се докопаме до такъв от 2004 насам, когато за последно имахме тази чест.

В тези 15 години нашият национален отбор гледа световни и европейски първенства по телевизията. Теоретично остава възможността да се класираме за Евро 2020 чрез плейофите в Лигата на нациите.

Групата на финландците в квалификациите далеч не бе по-трудна от тази на България. Изразеният фаворит в лицето на Италия го имаше и при нас - Англия. Останалите отбори в нашата група (Чехия, Косово, Черна гора) смело може да се каже, че дори са по-слаби от тези във финландската. Там играха хора като Миралем Пянич (Ювентус), Един Джеко (Рома), Сеад Колашинац (Арсенал), Хенрих Мхитарян (Рома), Костас Манолас (Наполи), Сократис (Арсенал).

Снимка: AP/БТА

Трудно на прима виста можем да назовем доказано класни играчи на Чехия, какво остава за Косово и Черна гора. Класата си я доказаха в мачовете срещу България, което напоследък за жалост не е трудно.

Няма да правим сравнение кое във финландския футбол работи и кое при нас не. Темата за проблемите в българския спорт е предъвкана. По-интересно към момента е кои европейски страни освен Финландия дебютираха на голям форум във футбола след 2004-а или вкусиха от него след дълга пауза. Всеки сам може да си прави изводите защо на нас не ни се отдава.

Исландия - първо световно и първо европейско първенство в историята

Снимка: Getty Images

Студената страна с население от 360 хиляди души постепенно се превърна в костелив футболен орех за големите нации благодарение на цялостната си политика в спорта и непримиримия дух.

През 2016-а дойде историческото първо участие на Европейско първенство. Случи се след второ място на исландците в квалификационна група с Холандия, Турция, Чехия, Казахстан и Латвия. Чехите спечелиха групата, а турците станаха най-добрият трети отбор. Холандия се прости с участие на еврошампионата, а една от загубите бе от Исландия с 0:2.

На турнира в във Франция исландците се представиха повече от достойно. Изхвърлиха Англия още на осминафиналите и отпаднаха на четвъртфинал от Франция. После дойде и класирането на първо Световно първенство още в следващите квалификации. Беше спечелена група със силните отбори на Хърватия (бъдещ световен вицешампион), Украйна, Турция, Финландия и Косово.

Снимка: Getty Images

На Мондиала исландците направиха престижно равенство с Аржентина и загубиха драматично от Хърватия в последната минута, отпадайки в груповата фаза.

Словакия - също първи два големи форума през този век

Словаците са дяволски добри в хокея на лед и ските, но никога не са се славили със своя футбол, откакто са в самостоятелна държава. Страната нямаше и златно поколение през 2009-а, когато се класира за първия си голям футболен форум - Мондиал 2010.

Спечели група с Чехия, Полша, Северна Ирландия и Сан Марино, а на шампионата премина груповата фаза успешно, след като изхвърли актуалния световен шампион Италия. Последва очаквано отпадане от Холандия в осминафиналите.

Embed from Getty Images

През 2016-а дойде връщането на голямата сцена с участие на Европейското първенство. Случи се с постигнато второ място в група с Испания, Украйна, Беларус, Люксембург и Македония - не толкова впечатляващи футболни нации. Словакия отново игра осминафинал - този път отпадна от друг футболен хегемон в лицето на Германия.

Албания - дебютен участник на Евро 2016

Embed from Getty Images

Тази страна има футболна история на големите форуми, колкото ние имаме в ръгбито. Но това не пречеше, да се класира за еврошампионата преди три години, след като завърши на второ място в тежка група с Португалия, Дания, Сърбия и Армения. Тук голяма роля изигра служебната победа на албанците в Сърбия, след като дрон със символи на страната-гост прелетя над играчите.

Босна и Херцеговина - дебютен участник на Световно първенство през 2014 г.

Босненците го постигнаха благодарение на няколко класни играчи, които всяка седмица по това време играха в големите европейски първенства по това време.

Embed from Getty Images

Такива има и пет години по-късно. Босна спечели квалификационна група с Гърция, Словакия, Литва, Латвия и Лихтенщайн.

Северна Ирландия - първо участие на Европейско първенство

Страната се класира на Евро 2016, благодарение на множеството си опитни играчи във Висшата лига. Постигна го, след като неочаквано спечели група с Румъния, Унгария, Финландия, Гърция и Фарьорски острови.

Преди това в миналия век Северна Ирландия имаше три участия на световни първенства.

Дебют на европейско първенство като самостоятелна държава в този период направи и Украйна през 2006-а.  

Уелс - първи две участия на голям форум след дебюта през 1958-а

Embed from Getty Images

Да, България няма суперзвезда в лицето на Гарет Бейл, но уелсците никога не са били велика футболна нация. Класирането им за Евро 2020 е второто в историята, след това преди четири години, когато страната бе приятната изненада и игра полуфинал.

Уелс спечели две поредни квалификации за еврошампионат.

Общо пет страни дебютираха на голям форум, откакто България за последно участва на такъв. Други няколко прекъснаха дълги серии в тези 15 години.