ЦСКА победи Левски с 2:1 в първото за сезона издание на вечното дерби на българския футбол.

"Червените" оправдаха статута си на сериозен фаворит, с който влязоха в мача, като спечелиха своето трето поредно дерби срещу Левски. Още по-впечатляващата серия, която ЦСКА продължи е, че вече в осем поредни мача няма загуба от най-големия си футболен враг.

Осем е и броят поредни победи, които натрупа Стойчо Младенов срещу Левски, при завръщането си на треньорската скамейка в най-големия за България мач.

Треньорско завръщане в дербито имаше и на скамейката на Левски, като може да отчетем, че благодарение на Станимир Стоилов, "сините" изглеждаха по-добре от очавканото в големи периоди от мача, но в крайна сметка по-голямата класа днес се оказа решаваща.

Тя бе на страната на ЦСКА. С огледн не само последните седмици, но и последната година и половина, "червените" бяха категоричен фаворит, като с успеха продължават да са единственият непобеден тим в Първа лига.

Това отрежда на трето място с 16 точки, две по-малко от лидера Ботев (Пловдив), но и с три мача по-малко от страна на "червените". Левски пък продължава да се мъчи с едва 8 точки на 11-о място, но ако "сините" продължат възхода си под ръководството на Стоилов, вероятно в следващите седмици ще ги видим по-напред в класирането.

СНИМКИ ОТ ДЕРБИТО ВИЖТЕ ТУК >>>

Снимка: Bulphoto

Днес началото на мача определено принадлежеше на Левски. Може и "сините" изненадаха ЦСКА с по-агресивният си подход и високата преса, макар да бяха в ролята на аутсайдер.

За "сините" намерения подсказа Георги Миланов още в 10-ата минута, когато с удар извън наказателното поле, нацели страничната греда на Густаво Бусато.

ЦСКА отговори с шанс, открил се пред Греъм Кери, който си освободи отлична позиция, но стреля право в тялото на Николай Михайлов.

Така дойде 28-ата минута на мача, в която падна и първият гол. След центриране от корнер, Христос Шелис отклони с глава, а Георги Миланов се хвърли във въздуха и с красива задна ножица хвърли синята част на стадиона в екстаз.

Наистина страхотен гол, който след време ще влиза в класациите за най-добри в исторяита на дербито.

Голът вдъхна увереност на Левски, който разчиташе на агресия в отбрана и бързи атака с минимален брой докосвания. ЦСКА владееше повече топката, но освен няколко опасности от корнер, друго интересно на Националния стадион нямаше.

С наближаването на края на полувремето обаче ЦСКА започна по-смело да поглежда към вратата на Левски, което принуди "сините" да се отбраняват дълбоко в своята половина.

Казано на футболен език, "голът се печеше", като в крайна сметка логичното се случи в предпоследната 44-ата минута.

Мазику центрира около точката заз дузпата, където Греъм Кери нахлу, овладя си топката и веднага стреля към вратата, за да изравни за 1:1.

Втората част не се различаваше много от първата. ЦСКА гледаше по-активно към вратата, а Левски разчиташе по-скоро на контраатаки, а около 20 минути почти нищо интересно не се случи на терена. Преобладаваше предимно битката.

Така дойде решителната 65-а минута, в която индивидуалните качества на нападателят на ЦСКА - Жорди Кайседо, се оказаха решителни и "червените" излязоха напред в резултата.

С уникален спринт той отвя "синия" бранител Шелис, озова се сам срещу Николай Михайлов и без проблем вкара за 2:1 в полза на ЦСКА.

Естествено, това накара Левски малко по-смело да погледне към вратата на Бусато и ефектът от това се усети внезапно. Той се изразяваше в много празни пространства в отбраната на "сините", извели двама играчи на ЦСКА сами срещу Николай Михайлов.

Лошият контрол над топката на Баи и Кайседо обаче лишиха ЦСКА от шанса да реши мача още 15-20 минути преди неговия край.

Шанс пет минути преди края имаше и Федерико Варела, но пред него се хвърли Христос Шелис, който спаси вратата на Левски.

До края макар Левски да положи някакви усилия за изравняване, шанс пред "сините" не се откри, като ЦСКА достигна до успеха.