Беневенто прие Наполи в неделя в дерби на два града от Юга на Италия, което носи по-специално значение за тифозите им.

Разбира се, светът в преобладаващата си част едва ли се вълнува от този мач като го съпостави с Интер - Милан, например, но за честта на областта Кампаня, това е голям мач.

Този бе още по-специален. Като за начало, на скамейките на двата отбора застанаха Филипо Индзаги и Дженаро Гатузо - дългогодишни съотборници в Милан, печелили заедно всичко с този тим. Сега са треньори, като опитват да изградят репутация, достойна да бъде наредена до тази, която имаха като футболисти.

На терена с номер 19 за домакините излезе Роберто Инсине, 26-годишен нападател, който никога не бе вкарвал гол в Серия А до вчера.

С номер 24 за гостите от Неапол бе Лоренцо Инсине - по-големият му брат (29 г.), който е капитан на Наполи и имаше преди вчера 104 попадения в елита на Италия.

Роберто откри за Беневенто в 30-ата минута, а точно още толкова бяха минали, когато след час игра Лоренцо изравни за Наполи.

Двамата братя вкараха за двата противникови тима, което не се бе случвало от десетилетия в италианския елит.

"Моята левачка е по-добра от неговата", пошегува се Лоренцо Инсине, който бе по-доволен след края. С гол на Андреа Петаня Наполи спечели мача с 2:1.

"Беше невероятно да играя срещу брат ми и Наполи - тима от моя град", емоционален бе и Роберто.

Двамата имат много различни кариери, въпреки че са продукт на академията на родния си клуб Наполи. По-големият е капитан на "небесносините" и съвременният идол на тифозите в града, като вече има над 350 мача за неаполитанците. Отказва да напусне клуба при оферти от няколко европейски гранда през годините.

Роберто два пъти бе част от първия тим на Наполи, но след това бе преотстъпван и обиколи един куп отбори - все сериозни, из Италия: Перуджа, Реджина, Авелино, Парма и сега е в Беневенто. Това бе първият му гол в елита, като той дойде (по неписаните правила на футболната романтика) във вратата на любимия му и роден отбор.

Една история, която остана встрани от големите заглавия около Барса-Реал или скандалите с ВАР в европейските дербита този уикенд.

Това не бе Ел Класико, а едно южняшко "семейно" дерби - нещо като надпревара между двама братя.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos