Светът на футбола е огромен бизнес от десетилетия, но последните статистики в доклад на ФИФА за трансферните дела на клубове и федерации в десетилетието от 2011-а насам са направо стряскащи.

Дадените суми за футболисти са надхвърлили 48.5 милиарда долара, като става дума за общо 133 225 сделки, в които са замесени 66 789 играчи. Огромният процент от тях са преминали в нови отбори без трансферни суми, което прави сумата, дадена за останалите още по-впечатляваща.

Бразилия е шампион по изходящи трансфери, като клубовете от тази страна са продали над 7000 играчи за десетилетието. Португалия е вторият най-голям износител с над 6000 футболисти.

Най-скъпият трансфер за този период, а и за цялата история на футбола остава този на Неймар, който премина от Барселона в ПСЖ за 222 милиона евро.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Над 100-милионната бариера в долари (както е изготвен целият доклад) са 14 сделки:

Неймар (от Барса в ПСЖ)

Еден Азар (Челси - Реал)

Филипе Коутиньо (Ливърпул - Барселона)

Усман Дембеле (Борусия-Дортмунд - Барселона)

Жоао Феликс (Бенфика - Атлетико)

Гарет Бейл (Тотнъм - Реал)

Пол Погба (Ювентус -  Манчестър Юнайтед)

Хамес Родригес (Монако - Реал)

Анхел ди Мария (Юнайтед - ПСЖ)

Анхел ди Мария (Реал - Юнайтед)

Кристиано Роналдо (Реал - Ювентус)

Ренато Санчес (Бенфика - Байерн)

Луис Суарес (Ливърпул - Барселона)

Кай Хаверц (Леверкузен - Челси).

*В това изчисление са включени и бонуси по сделките, а не само трансферната сума, декларирана при сключването им. 

Снимка: AP/БТА

Най-отгоре в списъка с клубовете, допринесли за огромните трансферни харчове, е Манчестър Сити. Клубът е привлякъл 130 играчи за десетилетието, като 59 процента от тях са купени с трансферни суми. Точната цифра не е спомената, но се предполага, че Сити минава 1.5 милиарда долара за нови, след като само в ерата "Пеп Гуардиола" от 2016-а насам бяха прехвърлени 1 милиард евро за трансфери.

Челси е втори с 95 попълнения за 10 години, като 80 процента от тях са купени с трансферни суми. Барселона е трети, следват ПСЖ и Реал Мадрид, като всеки от тези клубове е минал милиард в долари за нови играчи в последното десетилетие.

Десетката допълват Атлетико, Манчестър Юнайтед, Арсенал, Ювентус и Тотнъм.

Любопитно, от тази петица нито един клуб не е успял да спечели Шампионската лига в този период, а Тотнъм даже няма и трофей в това десетилетие.

Байерн е на 11-о място, Интер, Монако, Ливърпул, Рома, Валенсия, Севиля, Наполи, Милан и Лестър допълват топ 20.

Снимка: официален сайт

Къде е България в този водопад от милиони, милиарди, цифри и огромен бизнес, в какъвто е превърнат модерният футбол?

Нашите клубове са извършили общо 2356 трансфера за десетте години, като входящите от чужбина са 1086, а изходящите извън страната - 1270. Сумите са малки, а повечето сделки са за свободни агенти, като общо са платени 43.5 милиона долара, а са получени 108.9 милиона.

Тоест - българският футбол е завъртял около 152 милиона долара в международни трансфери (вътрешните са пренебрежимо малки и най-често без пари) за десетилетие. Капка в морето при споменатите 48.5 милиарда в световен мащаб. Извън топ 30 сме по този показател.

Но пък сме една от едва 27-те държави на футболната карта, която е с положителен баланс на нетни харчове за трансфери (повече получени от похарчени пари за сделки) в десетилетието.

Англия например е с баланс от минус 7 милиарда, като клубовете от тази страна са дали 12.4 милиарда за играчи.

Това е и държавата с най-голямо негативно салдо за периода.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos