Английският футбол се завръща след точно 100 дни отсъствие от ежедневието на запалянковците. И то - как!

Лудата програма и карнавал за телевизионните зрители

Най-популярният и гледан шампионат на планетата рестартира днес с два мача, след което ще гледаме още 97 двубоя в рамките на 44 дни само от елитната дивизия и Купата. В добавка - петдесетина от второто ниво Чемпиъншип, както и плейофните фази в трите лиги под Висшата. И като четете "ще гледаме", то наистина е така - всеки един мач ще е телевизионен, включително за България в каналите на Диема Екстра. Много малък брой двубои ще минат на пълен запис, но приблизително 140-150 ще са на живо.

Подновяването на футбола на Острова е тази вечер, когато Астън Вила приема Шефийлд Юнайтед от 20 ч наше време. Следва Манчестър Сити - Арсенал от 22,15 ч и колелото се завърта.

В четвъртък е един от малкото дни без футбол, после има два мача в петък, четири в събота, три в неделя, един в понеделник, два във вторник... Всеки ден футбол, като часовете на срещите са разминати и всички ще се предават пряко. Политиката на проекта е в условията на пандемия, които на Острова все още се изразяват и в доста голяма затвореност и изолираност на хората, футболът да е достъпно и постоянно занимание и развлечение.

За България възможностите на медията, която има правата - Диема Екстра, позволяват до три мача по едно и също време в трите канала (Диема спорт 2, Диема спорт и Нова спорт), освен когато не съвпадат с двубои от родното първенство.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

92 шампионатни мача остават до 26 юли, когато първенството трябва да завърши. Всеки понеделник, вторник, четвъртък и петък ще има по 2 двубоя, а в сряда, събота и неделя - между 3 и 5. Едва в 3-4 дни до края на юли няма да има мач от Англия по телевизията.

Останалите 7 срещи са за Купата на ФА, където предстоят четвъртфинали (27-28 юни), полуфинали в средата на юли и финал на 1 август, с който завършва сезонът. Точно 45 дни след рестарта му на 17 юни.

Интригата

Ливърпул има нужда от 6 т. в оставащите си 9 мача, за да е шампион за първи път от 30 години. И то, ако Манчестър Сити спечели всички свои 10 срещи. На 2 юли двата тима се изправят един срещу друг в Манчестър, а разликата е 25 т. в полза на лидера.

За местата в Шампионската лига битката ще е свирепа. Сити има 57 т., Лестър е с 53, Челси с 48, Манчестър Юнайтед с 45, Уулвърхемптън и Шефийлд Юнайтед (който е с мач по-малко) са с по 43. Тотнъм и Арсенал не бива да бъдат отписвани с 41 и 40 точки съответно, само на 8 от четворката в момента. Още повече, че и петият може да иде в Лигата, ако наказанието на Сити от УЕФА бъде потвърдено.

Трите отбора сред изпадащите в момента са Норич (21 т.), Астън Вила (25 и мач по-малко) и Борнемут (27). Никой измежду Уотфорд и Уест Хем (27), Брайтън (29), Саутхемптън (34) и Нюкасъл (35) не може да е напълно сигурен за оцеляването си.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Купата

Осемте останали отбора ще преследват и този трофей, който освен престижа на най-стар в света, дава и квота за Лига Европа.

Четвъртфиналите са:

27 юни

Норич - Манчестър Юнайтед (19,30 ч)

28 юни

Шефийлд Юнайтед - Арсенал (15 ч)

Лестър - Челси (18 ч)

Нюкасъл - Манчестър Сити (20,30 ч).

Рекордите

Ливърпул се цели в няколко, след като за 29 изиграни мача е загубил общо пет точки - 27 победи, равенство и поражение.

В момента тимът на Клоп има 82 точки и може да вземе още 27 на теория. Рекордът дотук е 100 т., спечелени от Сити преди 2 сезона.

Най-много победи - и това върхово постижение е на "гражданите" на Гуардиола (32), а сега Ливърпул е с 27.

Най-много домакински успехи - Сити с 18 отново е на върха, но за момента "червените" имат 15 от 15 мача. Целят се в 19 от 19.

Най-голямата разлика, с която е печелена титлата в историята, е 19 т. (пак Сити преди 2 години). Сега Ливърпул води с 25.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Какво ще е различно?

На практика - всичко, освен играчите, вратите и топката. Стерилни стадиони без публика, забрана за плюене по терена и наобикаляне на рефера при спорно решение, прекъсвания за вода, но само от поименни и точно определени бутилки за всеки играч.

Пет смени, като две от тях задължително са двойни (нещо, което е в сила вече в цяла Европа след рестарта), звук като от реакции на публика, пресъздадени от уредбите на стадионите...

Програмата за следващите 7 дни:

Сряда, 7 юни

Астън Вила - Шефийлд Юнайтед (20 ч)

Манчестър Сити - Арсенал (22,15 ч)

Петък, 19 юни

Норич - Саутхемтън (20 ч)

Тотнъм - Манчестър Юнайтед (22,15 ч)

Събота, 20 юни

Уотфорд - Лестър (14,30 ч)

Брайтън - Арсенал (17 ч)

Уест Хем - Уулвърхемптън (19,30 ч)

Борнемут - Кристъл Палас (21,45 ч)

Неделя, 21 юни

Нюкасъл - Шефийлд Юнайтед (16 ч)

Астън Вила - Челси (18,15 ч)

Евертън - Ливърпул (21 ч)

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Понеделник, 22 юли

Манчестър Сити - Бърнли (22 ч)

Вторник, 23 юни

Лестър - Брайтън (20 ч)

Тотнъм - Уест Хем (22,15 ч)

Сряда, 24 юни

Манчестър Юнайтед - Шефийлд Юнайтед (20 ч)

Нюкасъл - Астън Вила (20 ч)

Норич - Евертън (20 ч)

Уулвърхемптън - Борнемут (20 ч)

Ливърпул - Кристъл Палас (22,15 ч).

Мачовете ще се предават в каналите на Диема Екстра, като почти всички ще са на живо, освен при струпване на повече от три в един и същ час. Тогава ще има срещи на пълен запис.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos