Лионел Меси заслужи овациите на церемонията за "Златната топка", след като завоюва шестото си отличие в кариерата.

За мнозина обаче, бе не по-малко интересно коя жена ще спечели статуетката в нежното направление, след като през миналата година за първи път то се връчи при дамите. Тогава победителка бе головата машина на Лион Ада Хагерберг.

Още при второто издание на анкетата, тя се превърна във фарс. Спечели американката Меган Рапино, която триумфира на Световното първенство с националния си отбор и стана по-известна с политическите си анти-Тръмп пристрастия и като посланик на хомосексуализма и всевъзможни други нефутболни каузи.

Тя вкара двата гола за САЩ при победата над Франция на четвъртфиналите, но толкова. През цялата 2019 година Рапино има общо 339 минути в шест мача за клубния си отбор Сиатъл, в които има нула попадения и нула асистенции. На всичкото отгоре не отиде и на церемонията.

Едва ли можем да счетем, че представянето й на Световното първенство е достатъчно, за да спечели най-голямото индивидуално отличие в женския футбол. Това е обидно към другите момичета, които се влагат в клубните си отбори и дори вдигат трофеи.

Рапино вкара шест гола на Мондиала, като три бяха от дузпи. Завърши с равен брой спрямо Елън Уайт от Англия и съотборничката си Алекс Морган. Секссимволът на американския отбор Морган бе избрана трета в анкетата, макар че през годината има общо 395 минути за клубния си тим.

Двете американки в дните на Световното първенство използваха голямата сцена, за да се правят на активисти във всякакви каузи - от хомосексуализма до агитиране за равни приходи във футбола при жените и мъжете. Рапино наскоро пожела по-голямо наказание за България в битката с расизма, а Морган се подигра на Англия при гола си срещу "Трите лъвици" на Мондиала, скандализирайки с жест, имитиращ пиене на чай при радостта си.

Кой е виновен? Победителките-активистки, които използваха футболната платформа за популяризиране на лични нефутболни цели и каузи или некомпетентните журналисти, които гласуваха за тях без да са изгледали един женски футболен мач.

За финал споменаваме една статистика. Миналогодишната победителка Ана Хагерберг вкара 30 гола в 31 мача и спечели четири трофея, като вкара хеттрик във финала на Шампионска лига. Холандката Вивиан Миадема вкара 49 гола в 47 мача и бе най-добрият реализатор и подавач с отбора на Арсенал. Могат да се споменат още поне пет момичета, които заслужаваха "Златната топка" и дори не попаднаха в челната тройка.

Датчанката Пернил Хардер, която играе за Волфсбург, постигна дубъл с отбора си след 39 гола в 41 мача. Стана голмайсторът на Шампионска лига и вторият най-добър реализатор в Бундеслигата. През този сезон има 15 гола в 11 мача. Това постижение изглежда е недостатъчно, защото е №14 в класацията за "Златната топка".

Ако момичета с футболната статистика на Рапино печелят отличието занапред, то няма как да се приема насериозно.

Снимка: AP/БТА