Ливърпул победи убедително Арсенал навън с 3:0 в дербито на кръга в английската Висша лига, като доминираше на терена на лондонския отбор през целия мач.

Головете паднаха след почивката - вкараха Диого Жота (2 пъти) и Мохамед Салах, но още преди нея гостите контролираха изцяло топката, създадоха по-опасните ситуации и търсиха повече попадението.

Арсенал бе необяснимо пасивен, прибран в половината си и сякаш очакващ нещо отнякъде да се случи.

Шампионите на Англия откриха чак в 64-ата минута, когато влезлият като резерва португалец Жота вкара страхотен гол с глава между двама огромни бранители, въпреки че далеч не е най-високият нападател. Центрирането на Трент Александър Арнолд също бе изключително прецизно.

Жота се превръща в абсолютен жокер на сезона за иначе страдащия с близо тримесечна криза и много контузии отбор на Юрген Клоп. Португалецът има 8 гола в първенството, 4 в Шампионската лига и 6 за националния си тим, а пропусна близо три месеца с травма.

Мохамед Салах вкара третото попадение при победата над Арсенал, прокарвайки топката през краката на иначе отличния вратар на домакините Бернд Лено. Всъщност, ако не бе германския страж, резултатът щеше да е по-изразителен.

А той означава, че Ливърпул се връща в играта за топ 4, вече само на две точки от четвъртия Челси (49 срещу 51). Арсенал е далеч от такива амбиции - девети с 42 т.

По-рано днес Манчестър Сити спечели също толкова убедително като гост на Лестър с 2:0, като третият отбор в класирането реално не успя да окаже съпротива на лидера.

А отборът на Пеп Гуардиола докосва титлата, която ще е трета в последните 4 сезона. На Сити са нужни 11 точки от последните му 8 мача, за да е и математически първи, при условие, че Манчестър Юнайтед спечели всички свои двубои. Даже вероятно ще стигнат и 10 т., тъй като головата разлика е +21 гола в полза на лидера. Реално това си е една допълнителна точка аванс.

Следващите три срещи в първенството на тима на Пеп са у дома с Лийдс и гостувания на Астън Вила и Кристъл Палас. Напълно реално е те да бъдат спечелени и Сити да бъде коронясан като шампион срещу Челси у дома на 8 май. Което би било ирония - преди месеци именно в мач с този съперник Сити сдаде титлата си математически на Ливърпул...

В битката за топ 4 Челси има 51 т., Ливърпул и Уест Хем са с по 49, Тотнъм има 48, а Евертън - 46.