Пеп Гуардиола и Манчестър Сити постигнаха впечатляваща победа с 2:1 над Реал (Мадрид) на "Сантяго Бернабеу" в осминафиналите на Шампионската лига.

"Гражданите", които са наказани да не участват в следващите две издания на турнира, дават голяма заявка за класиране сред най-добрите осем след фантастичен 4-минутен обрат преди реванша.

Англичаните бяха по-активният и по-амбициран отбор в атака и заслужено триумфираха, макар че се оказаха изоставащи в резултата в 60-ата минута след гол на Иско. В 78-ата Габриел Жезус изравни, а четири след това Де Бройне от дузпа оформи крайния резултат. Освен това в края Серхио Рамос получи четвъртия си червен картон в надпреварата и ще пропусне реванша. Сити стана едва вторият отбор след Милан през 2009-а, който обръща Реал на "Бернабеу" в този турнир.

Така Реал си спомни за трагичното 1:4 от Аякс през миналия сезон на същия стадион, което го изхвърли тогава от надпреварата. Задачата на отбора на Зинедин Зидан на "Етихад" ще е много, много трудна. Гуардиола триумфира на стадиона, на който го направи не веднъж като треньор на Барселона. Със сигурност целта му е само една - спечелване на трофея. С представяния като днешното тя е напълно основателна. С тази си 28-а победа в елиминациите на Шампионска лига, каталунецът задмина Карло Анчелоти, Жозе Моуриньо и Сър Алекс Фъргюсън.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Мачът в Мадрид започна спокойно и за двата отбора, като те предпочитаха да владеят топката продължително. Това в пълна степен важеше за Сити, който дори изнерви публиката с пасивната си игра.

Само че това се промени в 21-ата минута, когато в една светкавична атака Габриел Жезус се оказа на стрелкова позиция и опасният му удар бе спасен от Тибо Куртоа.

След половин час игра дойде и голям шанс за Реал. След центриране от ляво на Ферланд Менди, Бензема стреля добре с глава, но Едерсон направи чудесно спасяване.

Малко по-късно Гуардиола се принуди да прави принудителна смяна заради травма на Еймерик Лапорт. Испанецът беше заменен от Фернандиньо, но в тези минути Сити стоеше много добре и се лиши от първоначалното напрежение.

В добавеното време на първата част Сити по чудо не поведе в резултата. Коварен ъглов удар бе избит от Куртоа и последва опасен удар на Жезус, след който Рамос бе много близо да си вкара автогол.

Англичаните започнаха много силно второто полувреме и изкараха два бързи жълти картона на Федерико Валверде и Лука Модрич. В тези минути те стигнаха и до два много изгодни шанса пред Рияд Марез. В първия алжирецът стреля неточно с фалцов удар, а при втория изстрелът му по земя бе спасен от Куртоа.

След час игра обаче Реал показа, че може да е смъртоносен и с малкото си шансове. В бърза атака и груба грешка на Родри, Винисиус намери Иско, който от лесна позиция преодоля Едерсон за 1:0. "Гражданите" бяха твърде наивни в тези моменти и прахосаха своите шансове.

В 78-ата минута те заслужено изравниха. Прекрасно центриране на Кевин Де Бройне беше засечено с глава от Габриел Жезус. Останаха сериозни съмнения за избутване на Серхио Рамос с две ръце от страна на бразилеца, но реферът зачете гола. И петте му гола в Шампионска лига през този сезон падат далеч от дома.

Само четири минути по-късно Сити получи правото да изпълни дузпа. Рахийм Стърлинг бутна топката пред Карвахал и бе съборен от бранителя. От бялата точка Де Бройне направи обрата пълен. Белгиецът завърши с гол и асистенция и доказа защо е сред най-добрите изобщо в света. Това бе 50-ото му попадение за "гражданите".

В 86-ата минута минута ситуацията стана кошмарна за Реал. Грешка на Каземиро доведе до пробив на Жезус, който излизаше сам срещу вратаря и бе съборен като последен в защитата от Рамос. Испанският национал видя четвъртия червен картон в кариерата си в този турнир и ще пропусне реванша на "Етихад". С постижението си се изравни със Златан Ибрахимович, който също има четири.

До края на мача Куртоа трябваше да прави две нови спасявания след леки удари на Марез и Стърлинг. Стражът направи силен мач, но не бе достатъчен за домакините. Реваншът в Манчестър е на 17 март.