Колосите на евроепйския футбол - Ливърпул и Милан, сътвориха истинско зрелище в първия мач помежду си от 14 години насам.

Ливърпул спечели с 3:2 двубоя на "Анфийл", който бе първи срещу Милан от финала за Шампионска лига през 2007-а, в който тогава "росонерите" триумфираха.

А сякаш зрелището тази вечер бе сигурно, защото на терена бяха два клуба, които освен богата история и незабравими мачове помежду си, имат общо 13 европейски титли.

Освен това срещата бе първа от толкова много време между тях, Последните им два дуела бяха финали за Шампионска лига, но днес далеч по-скромният залог не попречи на зрелището.

Милан от своя страна дълги години дори не успяваше да се добере до турнира на богатите. Феновете на "росонерите" видяха отбора си сред най-добрите за първи път от 2014-а, или точно 2745 дни.

А чакането може би заслужаваше, защото макар и да не победи, отборът им предложи много емоции в един луд мач с два обрата на "Анфийлд".

Мачът започна перфектно за мърсисайдци, които напълно заслужено откриха още в 9-ата минута, макар и с доза късмет.

Трент Александър-Арнолд по-скоро опита да центрира, но топката рикошира от бранителя Фикайо Томори и влетя неспасяемо във вратата на изненадания страж на Милан.

И в следващите около 30 минути на "Анфийлд" тоталната доминация на Ливърпул продължи, като бе цяло чудо, че мачът не се реши в този период.

В 15-ата минута Мохамед Салах пропусна дузпа, след като неубедителното му изпълнение бе избито от Майк Майнан, а френският страж на гостите бе героят през тази първа част, в която спаси още няколко положения.

Милан така и нямаше смислена атака в продължение на 40 минути, а в единствения миг, когато италианците погледнаха по-сериозно към противниковата врата, топката на терена буквално се спука.

И така противно на всяка логика, когато "Анфийлд" изпращаше полувреме, в което Ливърпул спокойно можеше да води с три гола, за две минути Милан постигна пълен обрат.

Снимка: Getty images

В 42-ата минута Анте Ребич получи чудесен пас от Леао и с хубав техничен удар по земята изравни резултата.

Още със следващата атака Милан вече водеше в резултата. Леао отново комбинира с Ребич, който продължи към Тео Ернандес, а неговият удар бе блокиран пред голлинията от Андир Робертсън.

Хъврлилият се шотландски бранител на Ливърпул обаче нямаше как да се спре и влеят във вратата, като не можа да попречи на дотичалия Брахим Диас, който просто довкара топката от по-малко от метър.

Луд край на първата част, който се пренесе в началото на втората, където в рамките на две минути отново видяхме два гола, но само единият от тях бе зачетен.

Милан вкара за 3:1, но попадението не бе зачетено, защото имаше засада при късото изпълнение на корнера. Може би умишлено в този момент Ливърпул не бе поставил хора на двете греди.

И атака по-късно Ливърпул вече бе изравнил, когато Мохамед Салах се озова сам срещу вратаря и чукна топката за 2:2.

Египтянинът бе убеден, че е в засада и не посмя да се зарадва, но се оказа, че такава няма и попадението бе зачетено.

Последва нов натиск на Ливърпул, подобен на този от първата част, като сякаш логично видяхме нов обрат в срещата.

Джордан Хендерсън чакаше на дъгата на накзателното поле при корнер, а изчистената топка попадна точно на волето му, за да изведе капитанът на Ливърпул своя тима напред с 3:2.

В другия мач от тази група "В" на Шампионска лига, Порто и Атлетико (Мадрид) завършиха наравно 0:0.