Италия се превърна в епицентър на пандемията от коронавирус, а над 1800 души вече изгубиха живота си заради заразата.

Сред тях е и един от големите архитекти на модерна Италия - Виторио Греготи, който почина на 92-годишна възраст в болница в Милано.

Сгради, площади и цели комплекси по проект на Греготи се простират из цял свят, но той има своя отпечатък и в спортния свят.

Той проектира "Олимпийския стадион" в Барселона, който посрещна игрите през 1992-а. Две години по-рано пък светът се влюбва в стадион "Луиджи Ферарис" в Генуа, докато гледа Мондиал 1990 в Италия. Именно емблематичните фарове на стадиона са най-отличителното творение на Греготи, към което няма безразличен футболен фен.

ГАЛЕРИЯ ОТ ДВЕТЕ СПОРТНИ ТВОРБИ НА ВИТОРИО ГРЕГОТИ ВИЖТЕ ТУК >>>

Снимка: Getty images/Gulliver photos

Съоръжението, по-полуярно като "Мараси" заради едноименния квартал, в който се намира, е вдигнато още през 1911. Целта му е да приюти най-стария футболен клуб в страна - Дженоа, който се подвизава там и до днес.

Създаден и първоначално управляван изцяло от англичани, отборът залага на нетипичния за Италия стадион, в който трибуните са непосредствено до крайните линии на терена, подобно на арените за футбол във Великобритания.

Това остава запазена марка на "Мараси", който дълги години е единственият класически стадион в английски стил на Ботуша.

Преди Мондиал 1990 обаче е извършено реновиране, което е възложено на екип от архитекти, предвождан Виторио Греготи. Капацитетът е увеличен, стадионът модернизиран и покрит изцяло с козирка.

Виртуозът в архитектурата обаче търси нещо отличително, капка магия в творбата си, която намира в прожекторите, които проектира като издигащи се над козирката фарове.

Изцяло в стила на Генуа заради символния за града Морски Фар, проектът е истинска иновация за онзи период, когато в строеж на стадиони рядко изпъкваха свежи идеи и странни проекти, каквито изобилстват днес.

Снимка: Getty images/Gulliver photos

Още през 1933-а стадионът е кръстен "Луиджи Ферарис", на халфа на Дженоа, който се записва като доброволец в Първата световна война и никога не се завръща, губейки живота си в името на Италия. Така се казва и трибуната, където традиционно стоят ултрасите на Дженоа.

На отсрещната трибуна пък са тези на градския съперник Сампдория. След дълги спорове, двата тима постигат договорка да делят стадиона след края на Втората световна война, така е и до днес.

Именно дербито между Дженоа и Сампдория създава невероятна атмосфера под емблематичните фарове всеки сезон. То също носи името Дерби на Фара.

Снимка: Getty images/Gulliver photos

На съоръжението в Генуа се изиграва един мач от Мондиал 1934, когато още няма групова фаза. В него Испания побеждава Бразилия с 3:1.

Както споменахме обаче, славата му идва с Мондиал 1990 и фаровете на Греготи.

Той домакинства три мача от група "C", и освен чудесната архитектура, зрителите по света виждат сензацията Коста Рика. Скромният тим от Централана Америка, за когото малцина са чували в онзи момент, бие Шотландия (1:0) и Швеция (2:1), за да намери място в елиминациите.

В Генуа се играе още мачът от групата между Шотландия и Швеция (2:1), както и победата на Ейре с дузпи над Румъния (5:4) от осминафиналите.

"Луиджи Ферарис" е посрещал и редица мачове на италианския национален тим, но най-запомнящ си остава този срещу Сърбия от квалификациите за Евро 2012.

Това е и сред най-скандалните мачове между национални тимове през новия век. Той така и не завършва, прекратен е заради националиста Иван Богданов, който преряза мрежата, качи се на оградата и запали албанския флаг.

В крайна сметка Италия спечели служебно с 3:0.

Снимка: Getty images/Gulliver photos

Далеч по-обикновен на външен вид е "Олимпийския стадион" в Барселона, с чието реновиране се заема Греготи след завършването на "Луиджи Ферарис".

Делото му обаче остава като един от стадионите, домакинствал на лятна Олимпиада, а това си е доста престижна компания.

На 60-хилядният "Луис Компаняс" се проведоха игрите през 1992-а, както и редица престижни състезания по лека атлетика, дори и Световно първенство.

Той бе дом и на местния Еспаньол в продължение на 12 години (1997-2009).

След реновирането от страна на легендарния архитект, той посрещна три контроли на испанския национален тим, мачове на Андора срещу Англия и Франция, както и финал за Купата на Краля между Реал (Мадрид) и Реал (Сарагоса).

ГАЛЕРИЯ ОТ ДВЕТЕ СПОРТНИ ТВОРБИ НА ВИТОРИО ГРЕГОТИ ВИЖТЕ ТУК >>>

Олимписйки стадион в Барселона

Снимка: Twitter