Марко Бецеки спечели Гран при на Франция в Moto GP и записа името си в историята.

Това бе надпревара №1000 в кралския клас на мотоциклетния спорт, като надпреварата днес беляза и точно 100 години от откриването на легендарната писта в Льо Ман.

Точно там се оказа и хилядното състезание, в което Бецеки, ас на отбора на "Mooney VR46 Racing Team". Съсобственик на тима е Валентино Роси (откъдето идват и абревиатурата, и номерът в името на състава), а италианският пилот е протеже и възпитаник именно на легендарния Доктор.

ВИЖТЕ КАРТИНА ОТ ИСТОРИЧЕСКОТО СЪСТЕЗАНИЕ>>>

Уикендът бе паметен, пълен с различни шоу програми и присъствието на куп велики фигури от историята на спорта, а за трите дни на "Льо Ман" са се стекли рекордните за Moto GP 278 805 зрители.

Бецеки спечели, след като шампионът Франческо Баная ("Ducati Lenovo") се сблъска с Маверик Виналес ("Aprilia Racing") още в деветата обиколка. Двамата реагираха гневно, обвинявайки се взаимно за катастрофата, като стигнаха и до спречкване още край трасето. Бесният Виналес тупна по каската Баная, който го бутна в гърдите и двамата бяха разтървани, крещейки един срещу друг.

Шесткратният шампион Марк Маркес ("Repsol Honda") не завърши, отпадайки три обиколки преди края. Той се завърна на пистата след три пропуснати състезания с травма.

Бецеки изпревари с 4.256 секунди испанеца Хорхе Мартин ("Pramac Ducati"), а трети остана представителят на домакините Жоан Зарко от същия тим.

В генералното класиране Бецеки се доближи само на точка от лидера Баная - 93 срещу 94 т. на върха.

Трети е Брад Биндър ("Red Bull KTM") с 81 точки, а четвърти - Мартин с 80.