Ветеранът Карлос Сайнц спечели за трети път най-тежкото състезание в света на моторния спорт - рали "Дакар".

57-годишният испанец, който е и двукратен шампион от световния рали шампионат, завърши с 6:21 минути пред миналогодишния първенец Насер Ал-Атиях и успя да грабне титлата при колите.

Той стартира последния 12-и етап на надпреварата с преднина от 10 минути пред Ал-Атиях и Стефан Петерханзел, които не успяха да застрашат първата му позиция през всичките 167 км.

Сайнц караше за тима на "Bahrain JCW X-RAID Team". Така той има три титли с три различни отбора.

Тази година легендарното рали за първи път се проведе в Саудитска Арабия. Не е тайна, че причина за странната локация бяха милионите, които арабската страна извади за организацията.

Като цяло оценките са за отлична организация в тежките пустинни етапи. Разбира се, един от недостатъците бе, че липсва разнообразието, което имаше в Южна Америка в последните години.

ГАЛЕРИЯ ОТ РАЛИ ДАКАР ВИЖТЕ ТУК >>>

Надпреварата обаче не премина без ужасен момент, а това бе смъртта на португалския мотоциклетист Пауло Гонсалвеш, който получи инфаркт и почина докато управляваше мотора си.

Снимка: АР/БТА

Голямата звезда пък бе двукратният шампион от Формула 1 - Фернандо Алонсо.

Въпреки многото си премеждия той завърши 13-и в общото подреждане.

Титлата при мотоциклетистите грабна Рики Брабец с Хонда, а това го превърна в първия американски шампион в този клас.

Шампион в клас АТВ бе чилиецът Игнасио Касале, а за никого не бе изненадващ развоя на състезанието при камионите.

Шампион е руският екип с Камаз, като сред първите четири отбора, три са съставени от руснаци. Третото място пък заеха представителите на Беларус.