Европейското първенство по футбол бе преполовено, след като груповата му фаза официално приключи снощи.

На шампионата останаха най-добрите 16 тима на континента, които заслужиха мястото си в елиминациите. Днес и утре мачове няма, а от събота ще стартира същинската и най-вълнуваща част от Евро 2020.

36-те мача в групите ни предложиха емоции, голове и драма. Доста хора оспорват формата с 24 тима, който УЕФА за втори път използва, но може би настоящият шампионат показа и немалко от неговите плюсове. Факт е, че след два изиграни кръга, само и единствено отборът на Северна Македония бе изгубил шансове да продължи напред. Всеки друг тим имаше за какво да се бори. А това означава - интрига и напрежение до последно.

Освен това в последния рунд от двубои непрестанно се правеха сметки, изчисляваха се голови разлики и точки, а всяко попадение в някой от мачовете преобръщаше не само положението в групите, но и общата ситуация със схемата на турнира, потоците, както и класацията с най-добри трети отбори.

При стария формат с 16 тима много по-малко отбори бяха замесени в битката до последния момент и нямаше толкова драма. Един прост пример е от последната група "F" късно снощи, където в рамките на 20 минути Португалия премина през всичките позиции от първа до четвърта.Отборът на Англия, който очакваше своя съперник от въпросната група, общо взето през 5-10 минути имаше различен опонент. От 21:23 местно време до 21:28, името на този евентуален съперник се промени четири пъти.

СНИМКИ ОТ ГРУПОВАТА ФАЗА НА ЕВРО 2020 ВИЖТЕ ТУК >>>

Снимка: Getty Images

Така че може би Евро 2020 в крайна сметка показа, че форматът с 24 тима вероятно не е толкова лош. А напълно заслужено и по спортно-технически път сега отново имаме 16 тима, които се впускат в елиминациите.

За тези 36 мача паднаха 94 гола, което прави по 2,62 средно на двубой. За сравнение Евро 2016, което се проведе в същия формат, ни подари с 25 гола по-малко в груповата фаза. Дори съпоставено с първенствата с различни формати, ако изчислим колко гола средно се вкарват на мач, Евро 2020 е сред най-резултатните в историята.

Общо взето сме виждали гол на всеки 34 минути футбол, а нулевите равенства бяха само две: Испания - Швеция и Англия - Шотландия.

Най-резултатен се оказа тимът на Нидерландия с 8 попадения, но трябва да отчетем, че "лалетата" сякаш имаха и най-лесната група от всички фаворити.

Снимка: Getty Images

Сред играчите отличник е Кристиано Роналдо, който с 5-те си гола не спира да чупи рекорди. Още в първия мач той се превърна в единственият, играл на пет Европейски, както и вкарвал на всяко едно от тях. След това той успя да изпревари Мишел Платини по голове на шампионати на Стария континент, стана и №1 по голове на Европейски и Световни заедно.

Късно снощи пък изравни смятания за невъзможен рекорд от 109 гола в международния футбол на Али Даеи. Дали след дни, или след няколко месеца, ясно е, че съвсем скоро този рекорд ще принадлежи на Кристиано.

Снимка: Getty Images

За сериозни изненади не може да говорим, защото всички фаворити се добраха до следващата фаза. Някои прекалено лесно и убедително, други с доста мъки. Но всеки един от големите е там.

От Евро 2020 отпаднаха Турция, Русия, Финландия, Северна Македония, Шотландия, Полша, Словакия и Унгария.

С оглед групите, а и представянето на тези отбори, сякаш това бе логичният ход на нещата. При тимове като Финландия, Унгария, Шотландия, Словакия и съседите от Северна Македония пък това бе най-логичното нещо. Може би най-голямото разочарование бе Турция. Не толкова заради отпадането, ами заради факта, че турците напуснаха без записана точка и с три напълно безславни поражения. А всъщност в състава си имат сериозни имена, в последните месеци бяха в добра форма, но на Евро 2020 всичко се срина.

Припомняйки си груповата фаза, няма как да подминем няколко основни момента. Естествено, няма как да сме забравили ужаса, когато още във втория ден Кристиан Ериксен получи сърдечен арест и се строполи на земята. Това бяха минути и часове, които не оставиха никого безчувствен, а в крайна сметка хубавите новини са, че Ериксен е вън от опасност. Кариерата му е под въпрос, но по-важното е, че състоянието му е стабилно.

А неговите съотборници от Дания показа страхотно мъжество и се вдигнаха, продължавайки напред в турнира. Въпреки двете загуби в първите два мача, те разгромиха Русия и заслужено са напред.

Снимка: Getty Images

А в това няма нищо случайно, защото според официалната статистика на УЕФА, датчаните са имали невероятните 61 удара за три мача, повече от всеки друг тим на шампионата.

Видяхме една вдъхновяваща Италия, една също вдъхновяваща Северна Македония, която макар и далеч от класата на останалите отбори, игра сърцато и не се предаде в нито един миг. Страхотен пример, как всеки по-скромен тим трябва да играе на Европейското, не да изпада в глуха защита, страхувайки се от разгром.

Видяхме магията на Патрик Шик, който ни подари гола от най-голямо разстояние в историята на първенствата, видяхме една инвазия от около 80 000 шотландци, които пристигнаха в Лондон, макар да нямаха билети за мача срещу Англия. Точно тази страст на феновете ни носят тези големи турнири. Точно това ги прави специални.

Снимка: Getty Images

Видяхме трудното начало на испанците, съсипвани от критики от местните медии, които затвориха устите на всички с онова 5:0 над Словакия, превърнало се в най-разгромният резултат на Европейско първенство от...  онова болезнено 0:5, което отнесохме от Швеция преди 17 години. 

И за финал, тази група "F", която неслучайно всички определиха за "група на смъртта". Който е изпуснал двете драми късно снощи, когато класирането и съдбите на четирите отбора се променяха непрестанно, може сериозно да съжалява.

В тази група видяхме и пълните трибуни на "Пушкаш Арена", които ни припомниха позабравени усещания, както и храбрият унгарски отбор, който бе на около 6 минути да излезе от групата. А само като се сетим, че всъщност ние бяхме тръгнали да се борим с унгарците за място на това Европейско.

Снимка: Getty images

Вече разнищихме статистика за головете, но сякаш основна тема бяха автоголовете. Нямаше как да не се набият на очи, защото в цялата история на еврофиналите до този момент имаше 9 автогола, а само в рамките на тази групова фаза 8 играчи забиха топката в собствената си врата.

Дори и откриващият гол на турнира бе дело на Мерих Демирал от Турция, който изведе Италия напред. Трима вратари - Войчек Шчесни (Полша), Лукаш Градецки (Финландия) и Мартин (Дубравка) вкараха в собствената си врата, а пък Германия обърна Португалия благодарение на автоголовете на Рубен Диас и Рафаел Герейро.

Споменахме, че Дания е отборът с най-много удари - 61, а от класиралите се отбори с най-малко е Англия с 22. По-малко изстрели от "Трите лъва" са отправили само аутсайдерите Финландия и Унгария.

Испанците видимо държеха топката най-много на това първенство - през средно 69% от времето в трите мача, докато най-малко това правеше Унгария - 34%. Любопитно, че с 35% притежание Швеция успя дори да спечели своята група.

Най-много атаки са направили Испания, Германия и Дания, а пък най-много спасявания на сметката си - 18, има турският страж Угюрчан Чакър. Наистина човек, който направи впечатление, а вече е свързван с трансфер в Ювентус.

Пиер-Емил Хойберг от Дания и Щефан Зубер от Швейцария направиха по три асистенции, а спринтьорите на първенството са Леонардо Спинацола от Италия и Лоик Него от Унгария, развили 33,8 километра в час.

Маратонец пък е Александър Головин от Русия, който за три мача изтича 36 километра. Жалко, че не бяха достатъчни за прогреса на неговия отбор.

Като говорим за ефективност, никой не може да се сравни с Роналдо, който отправи 6 точни удара, а 5 от тях се превърнаха в гол. Толкова удари отправи и Алваро Мората, но вкара само един.

При голмайсторите води Роналдо с пет попадения, никой не е отбелязал 4, а с по 3 са Ромелу Лукаку (Белгия), Джорджиньо Вайналдум (Нидерландия), Патрик Шик (Чехия), Емил Форсберг (Швеция) и Роберт Левандовски (Полша). Последният обаче няма да може да увеличи актива си, тъй като поляците отпаднаха.

Груповата фаза обаче е в историята, а ето отново и двойките за елиминациите:

Белгия - Португалия

Италия - Австрия

Франция - Швейцария

Хърватия - Испания

Швеция - Украйна

Англия - Германия

Нидерландия - Чехия

Уелс - Дания.

СНИМКИ ОТ ГРУПОВАТА ФАЗА НА ЕВРО 2020 ВИЖТЕ ТУК >>>

 

Снимка: Getty Images