По традиция в началото на годината всички погледи на тенис феновете са насочени към Австралия и специално към Мелбърн.

Първият турнир от Големия шлем е в разгара си, а днес тазгодишното му издание бе преполовено.

Три кръга са в историята, останаха още три до финала, а от 128 участника при мъжете и жените, останаха по 16.

За щастие на родните фенове Григор Димитров още е в турнира.

Първата ни ракета записа три безпроблемни успеха и зарадва тези от вас, които ставаха доста рано, за да следят изявите му.

Янко Типсаревич (Сърбия), Пабло Куевас (Уругвай) и Томас Фабиано (Италия) преклониха глава пред българина, който играе вдъхновено и със самочувствие.

Гришо имаше и късмет, най-високо поставените тенисисти в потока му отпаднаха, а негов съперник на осминфиналите ще е американеца Франсис Тиафо.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Труден съперник, но тенисист с претенциите и класата на Григор би трябвало да победи, а и българинът е този с доста по-сериозния опит.

Ако преодолее американското препятствие, Димитров ще се изправи срещу стар познайник - Рафа Надал.

Именно Надал на два пъти уби мечтите на родния тенисисит. Веднъж на четвъртфинал, веднъж крачка преди мача за титлата.

Евентуален сблъсък между двамата ще бъде истинско украшение на турнира и чудесен шанс за Димитров да преодолее испанския си кошмар.

Надал от своя страна се превърна в истински кошмар и за домакините. Последователно победи Джеймс Дъкуърт, Матю Ебдън и Алекс Де Минор, и тримата с по 3:0, за да стигне до мач с Томаш Бердих.

Останалите фаворити в надпреварата също не срещнаха особени трудности.

Защитаващият титлата си Роджър Федерер записа три експресни победи типично в свой стил, без да се церемони.

Очаква го интересен мач срещу гръка Стефанос Циципас, потенциален №1 и шампион от шлема в близко бъдеще. Сблъсък на поколенията в долната част на схемата, където са Григор и Надал.

В горната част на схемата световният №1 Новак Джокович бие по график.

Мишел Крюгер (САЩ), Жо-Вилфред Цонга (Франция) и Денис Шаповалов (Канада) отстъпиха на сърбина.

На осминафиналите Ноле ще има сблъсък с младия руснак Данил Медведев. Препятствие, което сърбинът трябва да преодолее по пътя към третата си поредна титла от Шлема след "Уимбълдън" и US Open през 2018-а.

Снимка: AP/БТА

Александър Зверев трябваше да минава през петсетова драма срещу Жереми Шарди, но все пак направи нужното и спечели, за да продължи по график в четвъртия кръг.

Разочарованията в мъжкия турнир бяха Доминик Тийм, Джон Иснър и Кевин Андерсън, които макар и част от топ 10, отпаднаха рано и безславно.

За приятна изненада може да се счита Томаш Бердих, който напомни за най-добрите си времена и елиминира двама играчи от топ 20, за да си осигури мач с Надал.

Положителни емоции донесоха и участващите с "уайлд кард" представители на домакините Алекс Болт и Алксей Попирин, които елиминираха доста по-именити играчи и стигнаха до третия кръг.

Голямата сензация при жените бе отпадането на шампионката Каролин Возняцки.

Датчанката отстъпи от Мария Шарапова в третия кръг.

Рускинята е на другия полюс, тя определено е приятната изненада и напомня за най-добрата си форма, а за място в четвъртфиналите ще спори с надеждата на домакините Ашли Барти.

Най-интересно е в горната част на турнира при жените, където в един поток попаднаха световната №1 Симона Халеп и сестрите Уилямс.

Румънката победи Винъс, при това доста убедително. Халеп намери място на осминафиналите, но тям препятствието е другата сестра - Серина.

Носителката на 23 титли от Голям шлем премаза три съпернички по пътя, като не им даде повече от два гейма.

Уилямс е твърдо решена да подобри рекорда на Маргарет Корт от 24 титли от Шлема.

Елина Свитолина и Наоми Осака също безпроблемно стигнаха до втората седмица в турнира, но при жените вниманието бе насочено към едно 17-годишно момиче.

Аманда Анисимова постигна три впечтляващи победи без да загуби сет и намери място сред най-добрите 16.

Там младата американка ще срещне Петра Квитова.

Предстои най-вълнуващата част от турнира, а определено погледите ни ще бъдат насочени главно към Григор Димитров, с надежда за по-добро представяне от миналогодишния четвъртфинал.