Лудогорец излиза в поредната си битка по пътя към елиминациите в Лига Европа тази вечер. В мач от петия кръг на груповата фаза, родният шампион гостува на московския гранд ЦСКА.

Мачът на "VEB Arena" е с начален час 19:55 българско време и ще бъде излъчен в ефира на БНТ 1.

Въпреки солидния брой европейски мачове на Лудогорец, натрупан в последните осем години, отборът така и не бе гостувал в Русия. Единствената среща на разградчани с руски тим бе преди два месеца, когато разпиляха именно ЦСКА в първия им мач в групата.

Разгромното 5:1 тогава отекна из цяла Европа. Петте гола в руската врата за едно полувреме определено бяха нещо впечатляващо, не само за Лудогорец, но и за бъгларския футбол като цяло.

Бъдете сигурни обаче, че тази вечер при минусовите температури в Москва, ще бъде доста различно.

Шансовете на ЦСКА да се класира напред са само на теория и минават през фантастични въртележки в групата. Московските "армейци" имат само точка, докато Еспаньол е с 10, Лудогорец - с 6, а Ференцварош - с 5.

Снимка: БТА

Това логично ще накара треньора на домакините Виктор Гончаренко да заложи на доста подмладен състав, мислейки за тежките изпитания в руския елит. Така бе и за мача  в Разград, между другото.

Тези обстоятелства може и да увеличават шансовете на Лудогорец да измъкне нещо от Москва, но букмейкърите все още дават предимство на ЦСКА.

Разградчани ще опитат също така да се превърнат в едва втория български тим, който не губи в руската столица. Другият е ЦСКА, но от София.

Странно или не, преди изтеглянето на жребия за тази група, български и руски тимове се бяха срещали едва 5 пъти в основните три турнира на УЕФА.

Доста малко на фона на десетките ни мачове с отбори от Италия, Германия, Франция и Испания.

Още по-странно е, че това никога не се бе случвало в ерата на СССР, когато нашите съперници са тимове от Украйна, Беларус, Грузия и Армения, но не и от Русия.

И петте гостувания на наши тимове в Русия са именно в Москва, а българската победа е само една, и то в последния подобен мач.

През 2009-а на последното стъпало преди групите на Лига Европа, жребият прати родния ЦСКА срещу московския Динамо. Естествено, че българите са аутсайдер, но момчетата на Любо Пенев удържат нулево равенство в София.

Тогава звездата на руския национален тим Александър Кержаков надменно споделя:

"Трябваше да победим с 2-3 гола. Съперникът ни беше слаб, по-слаб от всеки един тим в Русия. Дори и теренът ви бе по-лош от руските. Няма да имаме проблеми в реванша".

И в началото на ответния мач Кержаков изглежда прав, защото бързо открива в полза на Динамо. Само четири минути по-късно обаче нисичкият Спас Делев изравнява с красив плонж, а през втората част Иван Иванов извежда ЦСКА напред.

В крайна сметка "червените" печелят мача с 2:1 и влизат в групите на Лига Европа, което си остава и единствената българска победа в Русия до момента.

Шест години по-рано ЦСКА отново играе в Москва, но срещу тима на Торпедо във втория кръг от Купата на УЕФА. Първият мач в София е завършил 1:1, а на стадион "Едуард Стрелцов" домакините повеждат с бърз гол на естонеца Андрес Опер.

В даденото от съдията продължение обаче Велизар Димитров носи драматичното равенство, с което спасява родния тим от загуба, поне в редовното време. За съжаление Торпедо печели при дузпите с 3:2. ЦСКА вкарва само два от пет наказателни удара, един от тях - дело на вратаря Стоян Колев.

Все пак в рамките на 210 игрови минути българският ЦСКА е непобеден в Москва.

Първата визита на българи в руската столица пък е през 1998-а, когато новият български шампион Литекс гостува на Спартак. Ловчанлии елиминират Халмщад в дебютния си европейски мач в първия кръг, но Спартак ги разбива с 5:0 насред Бургас.

Макар реваншът да е протоколен, руснаците не се церемонят и постигат още един разгром, този път с 6:2. Получилото се 2:11 е сред най-тежките загуби на български тим в Европа.

Две години по-късно в Москва гостува и бургаския Нафтекс. Мачът е срещу Локомотив от втория кръг за Купата на УЕФА, като се играе на легендарния "Лужники".

Едва 4000 души присъстват на внушителната арена, а Локомотив печели с 4:2. Откриващ гол на Росен Петров и такъв за 2:2 на Пламен Тимнев оставят минимални надежди на родния тим за реванша, който обаче завършва при нулево равенство на "Лазур" в Бургас.

Днешният мач с Лудогорец няма да е единственият за московския ЦСКА срещу роден тим.

През 2005-а, отново в групова фаза на този турнир, но под тогавашното му име - Купа на УЕФА, ЦСКА (Москва) посреща Левски.

Местните "армейци" са все още действащ шампион в турнира и печелят с 2:1. Бразилецът Вагнер Лав вкарва два гола, а Валери Домовчийски в последната 90-а минута връща едно попадение за родния тим.

Въпреки победата, ЦСКА отпада от тази група, а Левски събира две точки повече от руския тим и се класира за елиминациите. Там впоследствие достига четвъртфиналите.

Днес Лудогорец излиза за шестия български мач в Москва, като шансовете за добър резултат са налице.

Хубавото при разградчани е, че каквото и да се случи тази вечер, след две седмици ще има решителен домакински мач срещу Ференцварош.