Да победиш Роджър Федерер е едно от най-трудните неща в тениса - вече и децата го знаят.

Много от топ играчите обаче са го постигали и то на най-големите надпревари. Не винаги резултатът е изненадващ и много често Маестрото бива надигран, хванат в лошо състояние.

Сега такава задача пред себе си има Григор Димитров, който излиза на четвъртфинал на US Open срещу смятания за абсолютен №1 в историята на играта.

Малките деца знаят и друго - Григор винаги е като вцепенен на корта, когато играе срещу човека, когото според много специалисти трябваше да наследи. Седем загуби в седем мача.

Българинът играе добре няколко гейма или сет, а след това рухва под прецизността на 20-кратния шампион в Шлема. Сякаш някаква невидима бариера стои пред него, която му пречи да разгърне потенциала дори и в най-силните си години.

Embed from Getty Images

Гришо има едва два спечелени сета срещу Федерер от изиграни 18. До победа може да се каже, че бе близо едва в един от всичките мачове - този в Бризбън през 2016-а, когато загуби с 4:6 в трети сет. И пак с много условности.

Тук възниква въпросът дали тази негативна серия се дължи на психологическата нагласа или просто класата винаги си казва думата.

По-скоро можем да се насочим към първото, защото Федерер е губил от много по-непретенциозни съперници.

Да, срещу повечето представители на топ 100 има актив само от победи, но след изиграни най-много четири мача. Това се дължи на разминаването в поколенията и чисто и просто - разминаване в жребия.

Само трима играчи от стотицата са с повече мачове без победа срещу Федерер в сравнение с Григор.

Това са Роберто Баутиста-Агут (9 загуби), Фелисиано Лопес (13 загуби) и абсолютният рекордьор Филип Колшрайбер, който загуби всичките си 14 мача.

С актива на Григор може да се похвали Фернандо Вердаско (още един испанец), който също е със седем загуби в седем мача. Сякаш Федерер заради съперничеството си с Надал гледа да измита всички испанци по пътя си. Но това в кръга на шегата.

Има няколко играчи от топ 100 с много загуби срещу Маестрото, които обаче са го хващали неподготвен на няколко пъти. Такива са Стан Вавринка (3 победи и 23 загуби), Ришар Гаске (2-18), Томас Бердих (6-20), Иво Карлович (1-13), Андреас Сепи (1-14). Естествено, изключваме Джокович и Надал, които се срещат постоянно с големия съперник.

Излишно е да казваме, че колкото по-често играеш с Федерер, толкова по-вероятно е да го победиш. Само че феноменът вече е на 38 и шансовете значително намаляват за всички, които не са го постигали.

Този за Григор може да е последен в кариерата му и се надяваме да се вкопчи в него.

Букмейкърите обаче са красноречиви в съмненията си и има защо. Коефициентът на българина е 1 към 7 (символична цифра сякаш), а за Федерер е скромното 1,10. Това се дължи на страхотното представяне на швейцареца до момента, като това срещу Гофен в осминафиналите бе страховито.