Родният шампион Лудогорец се сгромоляса в Барселона, записвайки ужасяваща загуба с 0:6 от местния Еспаньол в групите на Лига Европа.

По този начин разградчани изравниха най-тежката си загуба на международната сцена, която беше със същия резултат от Арсенал преди три години.

Поражението също така бе и сред най-тежките, които роден тим е понасял по европейските терени.

Разбира се, дестинацията не бе изненадваща, защото още преди мача ви запознахме с ужасяващата статистика на родните тимове в Испания.

Поражението на Лудогорец бе 21-о за бъгларските отбори в 23 мача на Пиринеите.

За съжаление то бе особено тежко, като ще влезне в графата с най-сериозните български загуби.

Въпреки славните европейски мигове на клубовете ни в миналото, не са един или два случаите, когато са инкасирали пет, шест, дори и 7 гола.

Снощи бе 26-ия случай, в който български тим допуска 5 или повече гола в Европа. Става въпрос за трите основни турнира - Шампионска лига (КЕШ в миналото), Лига Европа (Купа на УЕФА ) и несъществуващият вече турнир за Купата на носителите на национални купи.

Ако прибавим и турнира Интертото, то там ще открием още 9 случая на 5 или повече гола в родната врата. Този турнир обаче е под егитата на УЕФА едва от 1995-а, така че под внимание ще вземем само два от случаите, защото другите са се случили преди това.

Така тежките ни загуби в Европа стават 28. Разбира се, някои от тях са срещу сериозни клубове, което не ги прави срамни, както тази на Левски от АЕК (0:4), или отпадането от Вадуц. Подобни случаи има и ЦСКА с тимове като Мура и Зимбру. Тех не сме включили в класацията.

Има и десетки пъти, в които нашите тимове отнасяли 4 гола, но списъкът става огромен, затова под внимание взехме само тези с пет или повече.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Най-тежкото българско поражение идва при доста спорни обстоятелства преди 19 години. Кюстендилският Велбъжд, воден от Херо, е родният представител в Интертото. Във втория кръг на турнира, българите се изправят срещу чешкия Сигма (Оломоуц), като печелят с 2:0 в Кюстендил.

Гостуването в Чехия обаче е истинска катастрофа - 0:8. Михал Ковар и Станислав Вичек вкарват по четири гола, а мачът повдига доста въпростителни. Херо обаче простичко обяснява загубата с това, че турнирът не е приоритет и пази играчите си за първенството.

Вторият най-тежък случай сполита пловдивския Локомотив. През 1992-а "смърфовете" правят престижно 2:2 с Оксер в Пловдив, в мач от първия кръг за Купата на УЕФА.

В реванша обаче всичко се обърква. Французите печелят с унизителното 7:1, а впоследствие достигат полуфиналите, където са елиминирани след дузпи от Борусия Дортмунд.

Както споменахме, приносът на Лудогорец към тази негативна класация не е само снощната загуба. Разградчани отнесоха 6 гола в Лондон, когато гостуваха на Арсенал в Шампионска лига преди четири сезона.

Левски пък е с 5 загуби в нашата класация, ЦСКА с 4. Логично, като се има предвид, че това са и родните тимове с най-много европейски участия.

"Сините" губят с 1:5 и 2:5 от Милан на "Сан Сиро". Падат и с 0:5 при дебюта си в Шампионска лига срещу Барселона на "Кам Ноу".

Снимка: Getty images/Gulliver photos

Едно от най-шокиращите поражения обаче е от АЗ Алкмар през 1980-а. Холаднците завършват втори в първенството, което е и най-големият им успех до този момент, а във втория кръг за Купата на УЕФА срещат Левски.

Родният гранд тъкмо е направил огромен подвиг, изхвърляйки съветския гранд Динамо (Киев). Мачът в София обаче не се развива по план. 1:1, но въпреки това "сините" вярват в шансовете си. Те са живи, но само в първия час на реванша. Пиер Тол открива за АЗ през първата част, а в 60-ата минута удвоява. До края Левски е разпилян и отнася нови три гола, за да падне с 0:5.

През този сезон АЗ достига до финала, където губи от Ипсуич, но пък печели титлата в Холандия, за първи път в своята история.

Петата загуба с 5 гола на Левски не бе далеч в миналото, като много от вас вероятно я помнят. Случи се преди 9 години, когато "сините" паднаха с 0:5 от Спортинг в Лисабон. Мачът бе от групите на Лига Европа, а след него собственикът Тодор Батков открито обвини вратаря Георги Петков, което предизвика доста скандали между двамата в следващите години.

В славната си европейска история, отборът на ЦСКА в два случая губи с пет гола, и в два случая с шест.

При второто си участие в КЕШ през 1957-а, "червените" побеждават унгарския Вашаш с 2:1 в първия мач, но губят тежко реванша с 1:6.

Две години по-късно, жребият изправя ЦСКА срещу Барселона. Отново престижен резултат в София - 2:2, но в реванша на "Камп Ноу", каталунците печелят с 6:2. Три гола вкарва легендарният унгарец Ласло Кубала, още три добавя Еваристо.

През 1980-а, ЦСКА постига една от славните си победи, изхвърляйки защитаващия трофея тим на Нотингам Форест от Купата на Европейските шампиони.

"Червените" дори достигат до четвъртфиналтие, но там ги чака ново английско предизвикателство - Ливърпул. Всичко приключва още на "Анфийлд", когато три гола на Греъм Сунес вдъхновяват мърсисайдци за победа с 5:1. Те печелят и реванша в София с 1:0, а впоследствие стигар до трофея.

Embed from Getty Images

ЦСКА все пак успява да вземе своя сладък реванш година по-късно, когато изхвърля Ливърпул от същата фаза на турнира.

Последният случай с пет гола в "червената" врата е от 1994-а, в Торино.

ЦСКА се изправя срещу Ювентус. Вероятно всеки роден фен знае какво се случва в първия мач. Победа с 3:2, но УЕФА отрежда служебно 0:3 заради "нередовния" Петър Михтарски.

В протоколния реванш Фабрицио Раванели изнася истинско шоу и вкарва 5 гола на българския тим за победата с 5:1. Впоследствие "бианконерите" достигат финала, където губят от Парма.

Славия може да има само два подобни случая, но пък са в един сблъсък. "Белите" срещат Партизан през 1988 в Купата на УЕФА, като и в двата мача са размазани с по 0:5. Загубата в София е изравнен антирекорд за най-тежко домакинско поражение за роден тим в Европа.

Другото е на Литекс 10 години по-късно. Ловешкият клуб пада с 0:5 от московския гранд Спартак, губи и реванша в Русия с тежкото 2:6.

Литекс има още един подобен резултат. Той идва в Австрия през 2004-а. Ловчанлии преследват класиране за групите на УЕФА, но падат от ГАК с 0:5.

Софийският Локомотив има в актива си 1:6 от Андерлехт и 1:5 от ПСЖ в турнира на Носителите на национални купи.

Пловдивският Ботев пада с 1:5 в Гърция от Олимпиакос, а единственото участие на врачанския Ботев в Европа, завършва след 1:6 от Динамо в Загреб.

Скромният Сливен има само две гостувания в Европа, но и двете завършват катастрофално. 1:5 от Железничар в Сараево през 1984-а, както и 1:6 от Ювентус през 1990-а.

Благоевградският Пирин същи има участие в тази класация. Последняит мач на орлетата в Европа бе през септември 1994-а, когато са разбити от гръцкия гранд Панатинайкос с 6:1.

Класацията ни завършва с варненския Спартак, който губи с 2:5 у дома от Рапид Виена през 1961-а. Преди 20 години пък пада с 0:6 в Белгия, от Сент Труиден в турнира Интертото.

Ето, че допускането на пет или шест гола не е нещо непознато за българските отбори.

Надяваме се обаче, да няма нови поводи за припомняне на тези резултати, срамни за родния футбол на европейската сцена.