Рафаел Надал извоюва много трудна победа на старта в Барселона, надделявайки над аржентинеца Леонардо Майер с 2:1 сета (6:7(7), 6:4, 6:2) след 2 часа и 52 минути игра.

Проблемите на испанеца, които доведоха до изненадващата загуба от Фабио Фонини в Монте Карло, си проличаха и днес, но този път шампионът се съвзе и се спаси от ново тежко поражение.

Рафа изигра слаб първи сет, в който изпусна цели три сетбола, от които два в тайбрека.

Преди това той и световният №63 си размениха по един пробив, а в последния гейм аржентинецът триумфира след 7:5 точки.

Загубеният сет не стресна Рафа и той започна по перфектен начин втория - с пробив.

В последствие обаче пропусна нови две възможности на сервис на аржентинеца, но за негово щастие това не се оказа фатално. Сервираше сравнително убедително и затвори сета с 6:4.

В решителния трети бе най-убедителен и успяваше бързо да затваря геймовете. След 2:2 направи два последователни пробива, за да стигне до седмата си поредна победа срещу този съперник в седем мача.

В осминафиналите го чака много познат съперник - сънародника му Давид Ферер.